Bankalara Dava Açmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Maaş çekimi, kredi, kredi kartı, ek hesap kullanımı, otomatik ödeme talimatı, havale, EFT gibi bankacılık işlemlerini artık hepimiz yapar olduk. Bu işlemleri yapmış olduğumuz bankalar ise hayatımızda önemli bir yere sahip oldular. Ancak bazı durumlarda bankalarla ters düşebiliriz ve bankalar hakkında yasal işlem başlatabiliriz. Peki bankalara dava açmak kredi notunu etkiler mi?

Bankalara Dava Açmak Kredi Notunu Etkilemez

Öncelikle bilinmesi gereken kredi notunun sadece bankalara olan borcun zamanında ödenmemesi, geciktirilmesi, mevcut borcun tamamının ödenmemesi veya kısmi ödeme yapılması gibi finansal konulardan kaynaklanan gelişmelerden etkilene bir finans not sistemidir. Kredi taksitlerinin geciktirilmesi, kredi taksitlerinin ödenmemesi, kredi kartları borçlarının eksik veya hiç ödenmemesi, son ödeme tarihine kadar ödeme yapılmaması, ek hesap borcunun ödenmemesi gibi işlemler kredi notunu etkilemektedir.  Bu yüzdendir ki kredi notunun etkileyecek faktörler dışında bankalara açılacak davalardan dolayı asla kredi notunda bir kayıp yaşanmaz.

Mahkeme Kararını Uygulamayan Bankalara yasal Takip Başlatılabilir

Bankalardan kullanılan kredilerden kesilen dosya masrafları, bankaların almaması gereken işlemlerden dolayı para alması, bankaların aralarında kartel oluşturup tüketicilerden mevcut faiz oranlarından daha fazla faiz alması gibi durumlarda tüketiciler Tüketici mahkemelerine veya Tüketici Hakem Heyetlerine başvurularak haklarını arayabilirler. Mahkeme sonucu ister aleyhinize isterse lehinize çıksın kesinlikle kredi notunuzu etkilemeyecektir. Mahkemenin, tüketici lehine vereceği karar sonrası banka için tüketiciye geri ödeme süreci başlayacaktır. Bankalar, yasal süreler içinde geri iade yapmadıklarında bankalar hakkında yasal takip başlatabilme hakkı bulunmaktadır. Nasıl ki 90 gün boyunca ödenmeyen borçlardan dolayı bankalar tüketicilerin aleyhinde yasal takip başlatıyor ve yasal faizlerini işletiyorlarsa tüketicilerde aynı muameleleri bankalar için yapabilme hakları bulunmaktadır.

Manevi Tazminat Davalarında da Kredi Notu Etkilenmez

Bankalara açılacak maddi davalar dışında tüketiciyi rencide ettiği için açılacak manevi davalarda kredi notunu etkilemeyecektir. Manevi tazminat davalarının tüketicinin lehine olması durumunda maddi tazminat davaları sonrası işleyecek tüm yasal müeyyideler bu davalar için de geçerli olacaktır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*