İcra Borçlarını Taksitle Ödeme İmkanı

Adalet Bakanlığı, icra borcu olanların kredi kartlarıyla tek çekim veya kredi kartıyla taksitle ödeme imkanının başladığını bildirdi. Vatandaşlar, icra borçlarını kredi kartıyla tek çekim veya taksitle ödeyebilmeleri için e-devlet şifrelerini girerek E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

İcra Borçları Kredi Kartıyla Tek Çekim ve Taksitle Ödenebilecek

İcra borçlarında yaşanan en büyük sıkıntılardan biri mevcut borcun nakit ödeme ile yapılmasıydı. Nakit parası olmayanlar için büyük sorunlar yaşayan borçlular için Adalet Bakanlığından müjde geldi. Artık icra borçları da vergi borçları gibi kredi kartıyla yada taksitle ödenebilecek. İcra borçlarının kredi kartıyla ve kredi kartıyla taksitle ödenmesiyle ilgili detaylı bilgileri Uyap Vatandaş sayfasında yayınladı.

Kredi Kartlarından Alınacak Tahsil Harç Oranları Ne Kadardır?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda Tahsil Harç oranları hakkında da bilgi verildi. Buna göre dosyanızda herhangi bir haciz bulunmuyorsa ve borç icra müdürlüğüne değil alacaklıya ödeme yapılmış ise yüzde 2,27 tahsil harcı alınacak. Ödeme yapılması için İcra Müdürlüklerinden icra emrini tebliğ alınmış ve icra takibi yapılması kesinleşmiş ancak herhangi bir taşınır-taşınmaz mallarda ya da borçlunun banka hesaplarında haciz yok ise yüzde 4,55 oranında tahsil harcı kesilecek. Borçlunun herhangi bir taşınır-taşınmaz malında ya da banka hesabında haciz var ancak taşınır-taşınmaz mal satışı henüz yapılmamış ise yüzde 9,10 oranında tahsil harcı kesilecek. Yapılacak icra satış işlemi gerçekleştikten sonra ise yüzde 11,38 oranında tahsil harcı kesimi gerçekleşecek.

E-Devlet Üzerinden Yapılacak Ödemelerde Hesap Numarası Şartı Bulunmaktadır

E-Devlet üzerinden kredi kartıyla peşin veya taksitli icra ödemelerinde dikkat edilmesi gereken icra dosyası ile ilgili güncel dosya hesabını alacaklıdan veya icra müdürlüklerinden temin edilmesi gerekir. E-Devlet üzerinden yapılacak icra ödemelerinde icra dosyasının kapandığı garantisi verilmemektedir. Bu yüzden E-Devlet üzerinden yapılacak kredi kartlı ödemelerde, tahsilat makbuzunun alacaklı yada icra müdürlüklerine verilmesi ve icranın kaldırıldığı, borcun olmadığına dair belge alınması borçlu için büyük avantaj sağlayacaktır. BDDK tarafından Türk Elektronik Para A.Ş.’ye 6493 sayılı kanun çerçevesinde elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunma izni verilmiştir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Düzenli Vergi Ödeyen Şirketlere Vergi Yapılandırması başlıklı finans makalemizde 3 yıl vergilerini düzenli ödeyen şirketlere vergi yapılandırması ve Düzenli Vergi Ödeyen Şirketlere Vergi Yapılandırması hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*