POS Cihazları Taksitli Alışverişe Nasıl Açılır?

Kredi kart kullanımlarında en çok tercih edilen alışveriş tiplerinden biri de taksitli alışveriş yapmaktadır. Ancak kredi kartıyla taksitli alışveriş yapabilmek için pos cihazının taksitli alışverişlere açık olması gerekmektedir. Bu yazımda POS cihazları taksitli alışverişlere nasıl açılır? Cevabını sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kart Kullanımında Avrupa İkincisiyiz

Kredi kart kullanımında Avrupa ikinci olan Türkiye’de, 2016 verilerine göre 56 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Bu rakam sonrası da ne kadar çok kredi kartına bağımlı bir millet olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık tüm alışverişlerimizi nakit para yerine kredi kartıyla yapıyor dersek doru bir tespitte bulunmuş olacağız. Kredi kartlarının en büyük avantajlarından biri de yapılan alışverişlerin taksitlendirilmesidir. Gıda ürünleri, akaryakıt, cep telefonu gibi ürünler dışında kredi kartıyla yapılan alışveriş tutarları, bankaların belirlediği taksit oranı kadar taksitlendirilmektedir.

Taksitli Alışverişlere Açık POS Cihazlarından Bankalar Farklı Komisyon Ücreti Alınmaktadır

Ancak kredi kartıyla taksitli alışveriş yapılabilmesi için kullanılan POS cihazının taksitli alışverişlere bankalar tarafından açılması gerekir. Bu yüzden POS sahipleri, banka şubeleri veya telefon bankacılığı sistemlerini kullanarak POS cihazlarının taksitli alışverişlere açtırması gerecektir. Hemen belirtelim ki POS cihazlarının taksitli alışverişlere açılması ve yapılan taksitli alışverişlerde bankalar farklı komisyon ücretleri uygulamaktadır. Uygulanacak komisyon oranları bankadan banka değişiklik göstermektedir. Bu yüzdendir ki POS sahipleri, komisyon teklifleri veren bankaları iyi değerlendirmeli ve en düşük komisyon oranı uygulayan bankalarla anlaşmalıdır.

Her Kredi Kartıyla Her POS Cihazından Taksitli Alışveriş Yapılamıyor

Taksitli alışverişlerde işletmenin maliyeti artacağı için komisyon farklarını da ürünün fiyatına dahil etmektedir. Peşin fiyatına X taksit kampanyalarında mutlaka komisyon farkları ürünlerin fiyatlarına dahil edilmiştir. Taksitli alışverişlerde yaşanan en büyük sorunlardan biri de her kredi kartının her post cihazından taksitlendirme yapılamamasıdır. En basit bir örnekle Kuveyt Türk Bankasına ait kredi kartıyla Yapı Kredi Bankasına ait bir POS cihazıyla taksitli alışveriş yapamazsınız. Bu yüzdendir ki kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak isteyen kart kullanıcıları, kullanım alanı geniş ve en çok kullanılan, tercih edilen kredi kart tercihinde bulunmalıdır. Bonus, Word, Maximum gibi kredi kartları, her POS cihazından taksitli alışveriş imkanı vermektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*