2017 Yılı Mart Dolar Tahmini

2017 yılına bomba gibi giren dolar, tüm müdahalelere rağmen 4 lira kadar dayandı. Doların ateşinin yükselmesiyle Merkez Bankası ve hükümletin almış olduğu radikal kararlarla dolar kurunda düşme yaşandı ve dolar şubatın ilk çeyreğinde 3.80 seviyelerine kadar indi. Ancak değişken bir yapıya sahip olan dolar, yaşanacak ekonomi, askeri, siyasi gelişmelere paralel olarak her an yükselişe geçebilecek bir yapıdadır. 2017 yılı mart dolar tahmini yazımızda, doların hangi gelişmelere bağlı olarak kur değerinde arış olabileceği ve mart ayında doların hangi seviyelerde olabileceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Doların mart ayında ki kur seviyesini tespit edebilmek için önümüzde ki günlerde yaşanacak yeni gelişmelere bir göz atalım.

Merkez Bankasının Müdahaleleri Doların Kur Seviyesini Düşürdü

Merkez Bankası, piyasalara uyguladığı likitide uygulaması, bankaların borç alabilme limitini düşürmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirmesi gibi müdahalelerle doların kur seviyesinin düşmesine neden olmuştur. Merkez Bankasının doların tekrar yükselmesini engellemek için de sıkı önlemler almaya devam edeceğe benziyor.

OHAL Süresinin Yeniden Uzaması Dolar Kurunun Yükselmesine Neden Olur

Dolar kurunun değişmesine neden olan diğer bir etken ise OHAL uygulamasıdır. Bilindiği gibi 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası hükumet OHAL kararı almış ve süresi biten OHAL uygulamalarını uzatmaya devam etmiştir. 7 aydan beri uygulanan OHAL kararı da doların kur seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Hükumetin yeni alacağı OHAL kararına göre dolar kuru belirleneceği gözükmektedir. OHAL süresinin uzama kararının çıkması doların yükselmesine neden olacaktır.

Amerikanın Takınacağı Siyasi Tavır ve FED’in Kararları Doların Seyrini Belirleyecek

Gelelim en önemli noktaya. Tüm dünya ekonomi kararlarını etkileyen Amerika’nın alacağı kararlarda doların yönünü etkileyecektir. Özellikle yeni başkan Trump’un alacağı yeni radikal kararlar, Amerikan Merkez Bankası‘nın alacağı kararlarda doların seviyesini belirleyecektir. Ancak şu bir gerçek ki Amerikan başkanı Trump’un ani kararlar veren bir yapıda olması ve başta Amerikan vatandaşları olmak üzere diğer ülkelerin ve Avrupa Birliğinin tepkisine neden alacak kararlar verebilecek yapıda olması doların seyrini bir an önce değiştirecek gibi görünüyor.

Başkanlık Sistemi Gündemi Yatırımcıların Türk Lirasından Kaçmasına Neden Oluyor

Son olarak ülkemizde Nisan ayında yapılması düşünülen başkanlık seçimi ve yeni anayasa referandumu da doların seyrini yönlendirecek en önemli etkenlerden biri olacak. Başkanlık sistemi ve referandum gündemi yatırımcıyı Türk lirasından kaçmasına ve altın, döviz yatırım yapmasına neden olmaktadır. Bu da doların kur değerinin yükselmesine neden olmaktadır.

2017 Yılı Mart ve Nisan Ayında Dolar Ne Kadar Olur?

Yukarıda ki yaşanacak gelişmeler ve alınan tedbirler göz önüne alındığında şöyle bir sonuç çıkartabiliriz. Dolar mart ayı hatta nisan ayında bile şu an ki seviyeden aşağı inmez. Şunu da belirtelim ki doların yine 4 lira kadar çıkma ihtimali de çok yüksek. Dolarla ilgili bu fikirler sadece bizim öngörümüz. Asla doların fiyatının yüzde yüz artacağı şeklinde bir iddiamız yok. Ancak yaşanacak gelişmeler doların seviyesinin yükselmesinin mesajları vermektedir.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Elektrik Perakende Şirketleri Promosyon Yarışına Girdiler başlıklı finans makalemizde elektrik indirimi yapan firmalar, Hangi elektrik şirketini seçmeli ve indirimli elektrik dağıtım şirketleri hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*