Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Geliyor

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ” Finans sitemine Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası adı altında iki tane devlet garantili yeni yatırım ürünlerinin ekonomiye katılacağını belirtti. Altın sahipleri hem devletten getiri alacaklar hem de altının kur değişikliklerden gelir elde etmiş olacak.

Bankalar, Yastık Altında ki Altınları Çıkartmak İstenmişse de Başarılı Olamadılar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok yatırım yapılan yatırım ürünü altındır. Yatırımcıları tarafından her zaman güvenli bir liman olarak görülen altın, uzun vadeli yatırımlarda yatırımcılarını her zaman kazandırmıştır. Altına olan rağbet ve yastık altından saklanan altınların gün yüzüne çıkarmak, ekonomiyi canlandırmak için hükumet tarafından altına dayalı tahvil ve sertifika yatırım araçlarının çıkarılma kararı alındı. Yastık altında ki altınların çıkarılması için ilk hamle bankalar tarafından gelmiş ve altın hesapları ile vatandaşların yastık altında ki altınlarını değerlendirmek istemiştir. Ancak yapılan tüm çalışmalara rağmen bankalar istenilen seviyede ki altın yatırımını yapamamışlardır.

Yastık Altında 100 Milyar Dolarlık Altın Bulunmaktadır

Ülkemizde yastık altında 2 bin 200 ton altın olduğu bilinmektedir. 2 bin 200 altının ise 100 milyar dolar civarında olduğu düşünülmektedir. Yastık altında ki altınların çıkarılması ve ekonomiye kazandırılması için çıkarılacak olan altın tahvil ve sertifika uygulamalarıyla vatandaşlara kur değerinin yanı sıra hazine tarafından ara ödemeli getirilerde dağıtılacaktır. Altın tahvilleri ve altın sertifikaları da tıpkı devlet tahvilleri gibi sahiplerine ara ödemeler yapılacak. Bu ödemeler Türk lirası olarak yapılacaktır. Ancak hemen belirtelim ki altın tahvil ve sertifikalarında asla altınlar Türk lirasına çevrilmeyecek. Yine altın gram cinsinden yatırımcılar altın tahvil ve sertifikalarına sahip olacaklardır. Altın kurunda ki yükselme ve düşmelerden tıpkı fiziksel altınlarda olduğu gibi altın yatırımcıları bu kur farklarından etkilenecektir.

Dünyada Bir İlk Özelliğine Sahip Olacak

Türkiye’de uygulanacak olan ve altın endeksine göre düzenlenecek olan tahvil ve sertifika uygulaması dünyada bir ilk olma özelliğine de sahip olacak. Tahvil ve sertifika yatırım araçlarının en geç haziran ayında piyasaya sunulacağı belirtildi.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Uçakta Yolculara Laptop Dağıtılacak başlıklı finans makalemizde THY'den ücretsiz internet hizmeti, THY'den ücretsiz laptop dağıtımı ve Uçakta Yolculara Laptop Dağıtılacak hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*