ATM Döviz Bozdurma

Bankalar hayatımızı o kadar kolaylaştırdı ki artık altın, döviz alımlarını yapabildiğimiz gibi borsa işlemlerini de bankalar sayesinde oturduğumuz yerden yapabilmekteyiz. Bankalar, hizmette sınır tanımamaya devam ediyor. Banka ATM cihazlarından artık döviz bozdurma işlemleri de yapılabilmektedir. ATM döviz bozdurma hizmeti veren bankalar, nasıl döviz bozdurulacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Hangi ATM Cihazlarında Döviz Bozumu Hizmeti Verilir?

Öncelikle hemen belirtelim ki bankamatiklerden döviz bozdurma işlemi bankaların tüm ATM cihazlarından yapılamamaktadır. Bankaların özellikle hava limanı şubelerinde bulunan ATM cihazlarında döviz bozma hizmeti verilmektedir. Hangi ATM cihazının döviz bozma hizmetini verdiğini bankaların web adreslerinden öğrenilebildiği gibi ATM cihazları üzerinde ki uyarılardan da anlaşılmaktadır. Ülkemizde ki ATM cihazlarından döviz bozma hizmeti veren bankalar genellikle en çok kullanılan döviz türleri olan Amerikan doları ve Euro bozma hizmeti vermektedirler. Sterlin ve Frank bozumu yapan bankamatiklerde bulunmaktadır.

ATM’den Nasıl Döviz Bozulur?

Peki, ATM’lerden nasıl döviz bozulur? Öncelikle ATM cihazlarından döviz bozumu için döviz hesabınızın olması gerekmez. Yapmanız gereken almak istediğiniz döviz miktarı kadar bakiyenizde para bulunması yeterlidir. Dilerseniz bakiyenizde ki Türk lirasıyla da döviz alabilirsiniz. Döviz bozumunda bankanın uygulamış olduğu döviz kurları geçerli olacaktır. Bankalar, döviz kuru hesaplamalarında kar elde edebilmek için döviz ve Türk lira bozma hizmetlerinde piyasada uygulanan kurun üstünde bir değer biçmektedir.

Döviz Bozma Hizmetinde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

ATM cihazlarında döviz bozma hizmeti tam olarak gelişmediği için ister istemez bazı sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. En çok yaşanan sorunların başında istenilen döviz türünü bulamamak gelmektedir. Yaşanan diğer bir sorun ise bankamatiklerde döviz bozma limitinin bulunmasıdır. Tıpkı bankamatiklerden Türk lirası çekme limiti olduğu gibi döviz bozma işlemlerinde de sınırlama ile karşılaşılmaktadır. Döviz bozum hizmetlerinde 1000 lira ile 2000 lira arasında döviz bozma limiti bulunmaktadır.

Hangi Bankaların ATM’leri Döviz Bozma Hizmeti Vermektedir?

Denizbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, QBN Finansbank, HSBC Bank, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası gibi bankalar, ATM cihazlarında döviz bozma hizmeti vermektedir. Tüm bankaların belirlemiş olduğu kur değerleri farklılık gösterdiğini de hatırlatmak isteriz. Hatta bazı bankalar döviz bozma komisyon oranı almaktadır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*