Kredi FX

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası tarafından kayıtları tutulan ve banka borçlarının ödenmemesi, banka tarafından alacaklarının tahsili için yapılan yasal işlemler sonrası kişi ve kurumların isimleri Kara Listeye eklenir. Kara Listeye ismi eklenen kişi ve kurumlar, yasa gereği 5 yıl boyunca hiçbir banka ürün ve hizmetlerinden faydalanamayacaktır. Peki ismimizin kara listede olup olmadığı öğrenmek için banka kara liste sorgulama nasıl yapılır?

Kara Listeye Nasıl Girilir?

90 gün boyunca ödenmeyen banka ürün ve hizmetlerin ödenmemesi durumunda bankalar, hukuk departmanları aracılığıyla alacaklarını tahsil etmek için müşterisi hakkında yasal takip başlatır ve alacaklarını alabilmek için müşterisinin üzerinde kayıtlı taşınır veya taşınmaz mallara haciz uygular. Yine borçlunun borcuna karşılık kefili varsa aynı işlemler kefil için de uygulanır. İşte başlatılan bu yasal işlemler, borçlunun otomatikman Merkez Bankası tarafından kaydı tutulan Kara Listeye eklenmesine neden olur. Kişi veya kurumların isimleri 5 yıl boyunca bu listede kayıtlı kalacaktır. 5 yıl sonra veya hükumetlerin çıkaracağı sicil aflar sonrası bu isimler Kara Listeden çıkartılacaktır.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kara listede de ismin olup olmadığını araştırmanın yolu Merkez Bankası ile iletişime geçmekle mümkündür. Merkez Bankasının kara liste sorgulama online hizmeti bulunmamaktadır. Yine telefonla da kara liste sorgulaması yapılamamaktadır. Merkez Bankasına gönderilecek kara liste sorgulama dilekçesiyle sorgulama yapabilmektesiniz. Yazılacak dilekçenizi Merkez Bankasının adresine  iadeli taahhütlü posta göndermeniz gerekmektedir. Merkez Bankası, en geç 15 gün içinde dilekçenize detaylı bilgi verecektir. Eğer ki kara listeye isminiz dahil olmuş ve 5 yıl geçmiş ama hala bankaların sicil sorgulama ekranlarında isminiz hala görünüyorsa yine Merkez Bankasına dilekçe yazıp, isminizin kara listeden çıkartılmasını talep edip, güncelleme yaptırabilirsiniz.

Kredi Notu Yüksek Olanlar Kara Listede İsmi Olsa Bile Banka Ürünlerini Kullanabilir

Kara Liste kadar tüketiciler için kredi notu da çok önemlidir. Kredi notu yazılarımızda belirttiğimiz gibi kredi notu yüksek olan veya bankalara kullanılacak ürün ve hizmetler karşılığı verilecek garantörler ile banka ürün ve hizmetler kullanılabilir. Yine kara listede isminiz olsa bile kredi notunuz kara listeye girdiğiniz günden sonra yükselme eğilimindeyse ve bankaların ürün ve hizmetlerinin kullanımı için uygunsa hiç bir sorun olmayacaktır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ