CVV Kodu Nedir?

Kredi kartlarının arka kısmında yer alan 3 rakamlı güvenli kodlarına CVV kodu denir. CVV kodunun ne işe yaradığı, nerelerde kullanıldığı CVV kodu nedir? Yazımızda sizlerle paylaşacağız.

CVV Kodunun Özellikleri Nelerdir?

Card Verification Code açılımına sahip olan CVV kodunun kart güvenlik kodu veya güvenlik kodu olarak adlandırılır. CVV kodları genellikle kredi kartlarının arka yüzünde bulunur. Visa ve Master kart gibi kullanım ağı geniş olan kredi kartlarında CVV kodu arka kısımda bulunurken American Express kredi kartlarında ön tarafta bulunur. Yine master ve visa kredi kartlarında CVV kodu 3 rakamlı iken American Express kredi kartlarında ise 4 rakamlı olarak karşımıza çıkar.

CVV Kodu Nerede Kullanılır?

Güvenlik kodu olarak adlandırılan CVV kodlarının kullanım alanı online ve telefon alışveriş merkezlerinde kart güvenliğini sağlamak için kullanılır. Online ve telefon alışveriş merkezlerinde kredi kartıyla yapılan alışverişlerde CVV kodu istenilir. Burada ki amaç kredi kartlarının en kolay kopyalanabildiği online ortamlarda ki güvenliği artırmaktır. CVV kodu girilmeden online ve telefon alışveriş merkezlerinden alışveriş yapılamaz.

CVV Kodu Nasıl Öğrenilir?

2001 yılında kredi kartlarıyla ilgili çıkartılan yönetmelikle online ve telefon alışveriş merkezlerinden yapılan alışverişlerde CVV kodunu kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Kredi kartlarının genellikle arkasında bulunan CVV kodları, kartın arka kısmında ayrı 3 rakam şeklinde dizilir. Ancak bazı kredi kartlarında ise diğer rakamlarla bitişik durumdadır. Ancak dizilim ne olursa olsun mantık son üç rakamın CVV kodudur. Diyelim kredi kartının arkasında ki rakam 6011111 şeklinde olsun. Son üç rakam olan 111 o kredi kartının CVV kodudur. CVV kodu ile bilinmesi gereken diğer önemli nokta ise CVV kodunun sadece online ve telefon alışveriş merkezlerinde kullanıldığıdır. Fiziki post cihazlarında CVV kodu istenilmez.

Silinen CVV Kodu

Kredi kartınızın arkasında ki CVV kodu silinse bile fiziki post cihazlarından alışveriş yapmanıza engel değildir. Kredi kartlarında ki CVV kodu silinen kart sahipleri dilerse müşteri temsilciliklerinde CVV koduna erişebilirler. Dileyen kart sahipleri ise kart değişim talebinde bulunabilir ve CVV kodu yeniden basılmış kredi kartı talep edebilirler.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*