Diyarbakırlı Esnafa Faizsiz Kredi

Diyarbakır’da yaşanan terör olayları sonrası mağduriyet yaşayan ve bu yüzdende zarar gören Diyarbakırlı esnaflara, Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla faizsiz kredi verilecek. Başbakan Binali Yıldırım, başvuru yapan tüm esnafların faizsiz kredilerden yararlanabileceğini belirtti.

Sur İlçe Esnafına Faizsiz Kredi Verilecek

Diyarbakır’da güvenlik güçlerinin Sur ilçesinde terör örgütlerine düzenlemiş olduğu temizlik operasyonu sonrası yaşanan terör olayları sonrası Sur esnafı büyük mağduriyet yaşamış ve yaşanan olaylar sonrası kepenlerini indirip, vergi ve diğer ödemelerini gerçekleştirememişti. Başbakan Binali Yıldırım ise Sur esnafının mağduriyetliğini gidermek için başvuru yapan tüm Sur esnaflarına faizsiz kredi verileceğini açıkladı. Yaşanan terör olayları sonrası esnaflar kepenk kapatmış ve ürünlerini iş yerlerinden alarak işportacı olarak satışlarını devam ettirmiş ve iş yerleri saldırılar sonrası büyük zarar görmüştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “Sokak sağlıklaştırma Projesi” kapsamında terör mağduru iş yerleri ilçenin tarihi dokusuna uygun tadilat yapılıp, ilçe esnafının SGK ve vergi borçları ertelenmişti. Ayrıca esnaflara bir destek de  Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapılmış ve esnafın 1 yıllık kira bedeli desteği verilmişti. Son olarak da  Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla ilçe esnafına faizsiz kredi verilecek.

50 Bin Lira ve 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek

Tüm başvuru yapan esnaflara 50 bin liralık faizsiz kredi verilecek. Kredileri Halkbank verirken kredi faizlerini de Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği tarafından karşılanacak. Halkbank tarafından verilecek faizsiz kredilerin faydalanan esnaf kredinin geri ödemesini 2 yıl içerisinde yapılacak. TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül yaptığı açıklamada “Böylesi faiz desteğini ilk kez Sur ilçesinde terörden zarar gören esnaf ve sanatkarımız için gerçekleştirdik. Sur ilçesinde terörden zarar gören ne kadar esnaf ve sanatkar varsa tamamının bu krediye başvurma hakkı ve imkanı var. Şu ana kadar ilçede terör mağduru 663 esnaf kredi başvurusunda bulundu. Bunlardan 387 kişi krediye ulaştı, 276 kişinin ise dosya incelemesi sürüyor. Başvuru yapan tüm esnafımız bu krediyi kullanacaktır.” dedi.

Son olarak Sur esnafına verilecek faizsiz kredi başvuruları başladı. Başvurular banka tarafından incelenecek ve kredi onayı alan esnaflara 2 yıl ödemesiz 50 bin liralık faizsiz kredileri esnafların hesabına aktarılacaktır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*