Kredi FX

En Çok Kazandıran Meslekler

En Çok Kazandıran Meslekler

Dünyanın en prestijli sitelerinden biri olan Careercast sitesi, meslekler üzerinde yapmış olduğu bir araştırmada en fazla maaş lan meslek dallarını belirledi. Araştırmada, aylık 100 bin liraya kadar maaş alabilen meslek dallarını olduğu ortaya çıktı.

Careercast sitesinin en fazla para kazandıran meslekler listesinde özellikle teknoloji ve veri depolama alanında ki mesleklerin yıllık kazançlarının fazla olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. İşte en fazla para kazandıran 10 meslek dalı;

Veri Bilimcisi

Geleceğin bilgi kaşifleri olarak adlandırılan Veri Bilimcileri, yıllık kazancı en çok olan meslek dallarından biridir. Elde etmiş oldukları veriler ışığında gelecek ile ilgili tahminler sunan, sunmuş olduğu veriler ışığında eğitim, sağlık, ekonomi gibi bir çok sektöre yön veren veri bilimcileri yıllık 130 bin dolar ile 250 bin dolar arası ücret almaktadırlar. 

Petrol Mühendisliği

Petrol devi şirketlerin peşinde olduğu petrol mühendisleri de en çok para kazananlar arasında yer almaktadır. Dev petrol şirketlerinde çalışan petrol mühendislerinin yıllık ücretleri 130 bin doları bulmaktadır.

Ortodondist

Diş ve yüz düzensizliklerinin tedavisi ve teşhisi koyan bir bilim dalıdır. Ortodonist olabilmek için sadece diş hekimliği fakültesini bitirmek yeterli olmamaktadır. Diş hekimliğini bitirenler 4 ile 6 yıl arasında da doktora yapmaları veya uzmanlık programlarına katılmaları gerekmektedir. Bir Ortodonti uzmanı yıllık 130 bin dolara yakın para kazanmaktadır.

Diş Hekimi

Eskimeyecek ve yeri doldurulamayacak mesleklerden biri de diş hekimliğidir. Diş hekimleri yıllık 155 bin dolar para kazanmaktadır.

Üst Düzey Yönetici

Özellikle şirketlerin yönünü belirlemek gibi son derece stratejik bir rollere sahip olan ve günümüzde ki ismiyle CEO olan üst düzey yöneticilerde yıllık 175 bin dolar para kazanmaktadır. Bu verilen rakam orta düzeyli şirketlerde ki üst düzey yöneticilerine verilen yıllık maaştır. Coco Cola’nın CEO’su Muhtar Kent’in yıllık maaşı 19 milyon dolardır.

Doktor

Olmazsa olmazlarımızdan olan doktorlarda en çok para kazanan meslek sahipleri olarak listede yer almıştır. Careercast sitesinin araştırmasına göre doktorların yıllık gelirleri 200 bin dolardır. 

Halkla İlişkiler Yöneticisi

Geleceğin en prestijli meslekleri arasında gösterilen ve artık tüm işletmelerde zorunlu hale gelen Halkla ilişkiler uzmanları da yıllık 200 bin dolar ücret almaktadırlar.

Psikiyatrist

Ülkemizde çok yaygın olmasa da özellikle Avrupa ülkelerinde en çok kapısı çalınan meslek dallarından biridir. Amerika ve Avrupa’da ki bir psikiyatrist, yıllık 2010 bin dolar ücret almaktadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan 2050 Yılında En Büyük Ekonomiye Sahip Olacak Ülkeler başlıklı finans makalemizde 2050 Yılında En Büyük Ekonomiye Sahip Olacak Ülkeler, 2050 Yılında En Zengin Olacak ülkeler ve dünyanın en büyük ekonomileri hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ