En Fazla Altın Rezervi Olan Ülkeler

Dünya Altın Konseyi, 2017 yılının ülke altın rezerv miktarlarını açıkladı. Dünyanın en fazla altın rezervlerini elinde bulunduran 40 ülkenin listede yer aldığı raporda Türkiye, bir çok dünya devletini geçerek listenin 12.sırasında yer aldı.

Komşularımız İlk 30 Ülke İçinde Yer Aldı

Listenin 40.sırasında Güneydoğu Asya ülkesi olan Endonezya yer aldı. Endonezya’nın altın rezervi 78.1 ton olduğu açıklandı. Bir petrol ülkesi olan Kuveyt’te listenin 39.sırasına 79 ton altın rezerviyle girdi. Komşumuz Irak’ta 90 ton altın rezerviyle listenin 37.sırasında yer aldı. Diğer bir komşumuz olan Yunanistan’da ki altın rezervinin de 112.3 ton olduğu bildirildi. Yunanistan, 2017 Dünya Altın Konseyi listesinde 32.sırada yer aldı.

Afrika Ülkeleri İçinde En Fazla Altın Rezervi Olan Ülke Güney Afrika

Afrika kıtasının en büyük ve en güçlü devleti olan Güney Afrika’da 125.1 ton altınla dünyanın en fazla altın rezervi olan 29. ülkesi oldu. Dünyanın ortasında ki ülke olan Singapur’da da 127.4 ton altın olduğu açıklandı. Singapur’da listede 27. sırada yer aldı. Listenin 25.sırasında yer alan Kazakistan, 155.8 ton altın rezerv gücüne sahiptir. Bir Avrupa ülkesi olan Belçika’da listenin 22.sırasında yer aldı. Belçika’nın altın rezervinin 227.4 ton olduğu bildirildi. Yine bir Avrupa ve Akdeniz ülkesi olan İspanya’da, elinde en fazla altın rezervi bulunduran 20. ülke oldu. İspanya’nın altın rezervi 281.6 ton olarak açıklandı.

Türkiye Listenin 12.Sırasında Yer Aldı

Kutsal topraklarda yer alan ve bir petrol ülkesi olan Suudi Arabistan’ın altın rezervi 322.9 ton olduğu ve listenin 17.sırasında yer aldığı açıklandı. Son Avrupa şampiyonu Portekiz’de 382.5 tonluk altın rezerviyle dünyanın en fazla altın rezervi bulunduran 15.ülkesi oldu. Altın rezervlerimiz, Merkez Bankasının açıklamalarına göre geçen yıllara göre düşüş yaşansa da ülkemizde ki altın rezervi 512.9 ton olarak açıklandı ve listenin 12.sırasında yer aldı.

Uzakdoğu Ülkeleri Listenin İlk 10’unda Yer Aldı

Uzakdoğu ülkesi olan Japonya ise en fazla altın rezervine sahip 9. ülke oldu. Japonya altın rezervi olarak 765.2 ton olarak açıklandı. Dünyanın en kalabalık ve en güçlü ekonomisine sahip Çin’de 1054 tonluk altın rezerviyle elinde en fazla altın rezervi olan 7. ülke oldu. Rusya ise 1094 tonluk altın rezerviyle listenin 6.sırasında yer aldı. Listenin 4.sırasında ise 2451 ton ile Fransa yer aldı.

En Çok Altın Rezervine Sahip Ülke Amerika

Gelelim elinde en fazla altın rezervi bulunan ilk üç ülkeye. 3. sırada 2814 ton ile IMF yer aldı. Almanya ise 3384 tonluk altın rezerviyle listenin ikinci sırasında yer aldı. Elinde altın rezervi en fazla olan ülke ise 8133 ton ile Amerika yer aldı.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Kartlarıyla Online Alışverişlerde Yeni Dönem başlıklı finans makalemizde 17 Ağustos'ta kredi kartları online kullanımlara kapatılacak ve kredi kartları online alışverişe kapatılıyor hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*