Kredi FX

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

Konut kredilerinde bankalar, kredinin vadesi bitimine satar kredi kullanılan evler, bankalar kendi namlarına ipotek ederler. Kredi borcu bitinceye kadar da ipotek devam eder. Peki, ipotekli ev nasıl satın alınır?

Banka Tarafından İpotek Edilmiş Evin Satışı Mümkün Değildir

Konut kredilerinde ki şartlardan biri de kredi ödemelerinde yaşanacak sıkıntılarda bankalar kendilerini garanti altına almak ve ödenmeyen kredinin tahsili için kredi kullanılan evi, banka namına ipotek ederler. İpotek işleminde, kredi kullanılan evin tapusuna, tapu dairelerince tapu üzerine şerh konulmaktadır. Bankaların, ipotek koydurdukları bu evler, bankalar tarafından verilecek ipotek kaldırma belgesi olmadan satışı mümkün değildir.

Bankaya Olan Borcun Ödenmesi ve İpoteğin Kaldırılmasıyla Satış Gerçekleşebilir

Banka tarafında ipotek konulmuş evin, borcu bitmeden satışı iki yolla gerçekleşir. İlk yol, evi satın alacak kişinin, anlaşılan fiyattan konutun bankaya olan borcu olan tutarın bankaya ödenmesiyle mümkündür. Şöyle ki 200 bin liraya ipotekli evin satışı için anlaşıldı. Konut kredisinin kalan borcunun da 100 bin lira olduğunu kabul edelim. Evi satın alacak kişi öncelikle noterden bir satış sözleşmesi yapması gerekir. Noter sözleşmesiyle bankaya olan 100 bin liralık borç bankaya ödenir ve evin üzerinde ki ipotek kaldırılır. Kalan 100 bin lira da satıcıya verilerek ipotekli evin satışı tamamlanmış olacaktır.

Kredi Devir İşlemiyle de İpotekli Ev Satışı Gerçekleşebilir

İpotekli evin satışının ikinci yolu ise kredi devridir. Evi satın alan kişi, asıl kredi sahibinin bankaya olan tüm konut kredi borcunun üstlenmesi gerekir. Yapılacak kredi devri sonrası evin bankaya olan borcunu evi satın alan kişi tarafından üstlenilir ve konut kredisi evi satan alan kişinin üzerine aktarılır. Eğer ki üstlenilen kredi borcu ile satıcı ile alıcı arasında ki anlaşılan satış fiyatı arasında ki fark varsa o zaman da kalan tutar satıcıya verilerek ipotekli ev satışı gerçekleşmiş olacaktır. Basit bir örnek vermek gerekirse yine 200 bin liraya ipotekli evin satışı için anlaşıldı. Satılan evin bankaya da 100 bin liralık borcu varsa evi satın alan kişi o 100 bin liralık krediyi üstüne alacak ve kalan 100 bin lirayı da satıcıya verecektir. Ancak hemen belirtelim ki kredi devirlerinde yeniden kredi sözleşmesi yapılacağı ve kredi sözleşmesinin o günkü kredi faiz oranına göre yapılacağı için farklı fiyatların çıkma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ