Kredi Kart Mağduru Olmayın

Kredi kartları hayatımızda her ne kadar çok önemli olsa da ve kullanım alanı; sayısı ne kadar çok olsa da kredi kart bilgilerinin kopyalanmasıyla binlerce kart sahibi mağdur edilmekte ve kartlarından milyonlarca liralık vurgunlar yapılmaktadır. Bu yazımızda kredi kart mağduru olmamak ve kredi kartlarının kopyalanması için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartlarının Kopyalanmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi kartlarının en çok kopyalandığı yerler sanal ortamlardır. İnternet alışveriş yapan kart sahipleri, kredi kart bilgilerini sistem üzerinden girişi yaptığı için açık hedef olmaktadırlar. Hackerler tarafından sanal ortamda alışveriş yapan kart sahiplerinin kart bilgileri kopyalanmakta ve kredi kartlarının adına alışverişler yapılıp, nakit para çekimi yapılmaktadır. Aşağıda sıralayacağımız maddeler ile kredi kartlarının kopyalanması için almamız gereken önlemler hakkında bilgiler vereceğiz.

  • Sanal alışverişlerde kesinlikle Güvenli Alışveriş adını verdiğimiz 3D Secure sistemini kullanmalıyız. Sistem ile yapılacak alışverişlerde bankanız, bankaya kayıtlı olan cep telefonunuza onay mesajı vermektedir. Gönderilecek şifrenin sisteme girilmesiyle kredi kart harcamalarını onaylamaktadır. 3D Seucuru sistemi olmayan alışveriş sitelerinden kesinlikle alışveriş yapmayınız.
  • Bankanızın müşteri temsilcileriyle görüşebilir ve sanal ortamda yapılan alışverişler ile ilgili cep telefonunuza bilgi mesajı gönderilmesini talep edebilirsiniz.
  • İnternet üzerinden çok fazla alışveriş yapıyorsanız kesinlikle Sanal Kart kullanın. Sanal Kart ile kredi kartınızdan yapacağınız alışveriş limitini Sanal Kartınıza aktarabilir veya Sanal Kart limitini kendiniz belirleyebilirsiniz. Sanal Kart ile yapacağınız alışveriş sonrası ve limitin kullanılmasıyla artık sanal kartlar, yeni limit yüklemesi yapılıncaya kadar kullanılmayacaktır. Sanal kart bilgileri ele geçirilse bile limit olmayacağı için kullanılamayacaktır. Sanal Kart bile yapılacak her alışverişte sanal karta yükleme yapmak yeterli olacaktır.
  • İnternet üzerinden alışveriş yapmıyorsanız bankanızla görüşebilir ve kredi kartınızın sanal alışverişlere kapatabilirsiniz.
  • Findeks Takip Sistemi üyesi olabilirsiniz. Bu üyelik sayesinde kredi kartınızla sanal ortamlarda yapılacak her türlü alışverişlerde sistem anında üyeye bilgi vermektedir. Böylece yapılacak bildirimler sonrası eğer ki yapılan harcamalar bilginiz dışındaysa bankanızla görüşüp yapılan harcamaları iptal ettirebilirsiniz.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*