Kredi FX

Kredi Kart Yenileme Ücreti

Kredi Kart Yenileme Ücreti

Avrupa’da kredi kartlarını en fazla kullanan iki ülke konumunda ki Türkiye’de 2016 yılı verilerine göre 56 milyon kredi kartı olduğu açıklanmıştır. Bu rakamlar da Türk milleti olarak kredi kart kullanma bağımlılığımızın olduğunu ortaya koymaktadır. Kredi kart kullanımlarının bu kadar çok olması da dolayısıyla kredi kartlarıyla ilgili değişik isimlerde ücret alınmasına neden olmaktadır. Hele ki bankaların ortak hareket etmesiyle kredi kartları için çıkartılan farklı isimlerde ki ücretleri ödememize neden olmaktadır. Kredi kart yenileme ücreti altında bankaların ne tür ücret aldıkları ve bu ücretleri ödememe yolları hakkında siz okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışacağız.

Kart Yenileme Ücretleri Bankalar İçin Ciddi Gelir Kaynağıdır

Bankalar, kaybolan veya çalınan kredi kartlarının yenilenmesi durumunda genellikle ücret talep etmektedir. Ancak bu bu sayının iki ve üstü olması durumunda bankanız kredi kart yenileme ücreti adı altında bir ücret talep edebilmektedir. Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası gibi bankalar iki veya daha fazla kayıp, çalıntı kredi kart yenilemelerinde kart sahiplerinden cüzi de olsa bir ücret talep etmektedir. Bu rakamlar genellikle 5 lira 10 lira arasında değişmektedir. Bir bankanın en düşük 15 milyon kredi kartı olduğunu ve müşterilerinin her yıl en az bir kere de olsa kart yenileme yaptıklarını düşünürsek ortaya çok ciddi rakamlar çıkacaktır.

Bankalar Genellikle Kayıp ve Çalıntı Dışında ki Kart Yenilemelere Ücret Talep Etmektedir

Bankaların kart yenileme ücretlerini genellikle kayıp ve çalıntı dışında ki kart yenilemelerinde talep etmektedirler. Kredi kart numarasının kart üzerinden silinmesi, kredi kart manyetik alanın bozulması, son kullanma tarihinin, CVV kodunun, müşteri numarasının silinmesi veya kredi kartının kırılması, çatlaması gibi durumlarda kredi kart yenileme taleplerinde bankalar kart sahiplerinden yenileme ücretleri talep etmektedir. Kart yenileme ile ilgili resmi bir kuralda olmadığı için bankalar müşterilerinden kart yenileme talebinde bulunabilmektedir.

Kart Yenileme Ücreti Vermemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Kart yenileme ücretinin ödenmemesi için bütün iş kart sahibine düşmektedir. Müşteri temsilcisiyle yapılacak düzgün ve etkili bir görüşme kart yenileme ücretinin alınmamasına neden olabilir. Bankalar da müşteri kaybı yaşamamak, kredi kart iptalleriyle karşılaşmamak için genellikle müşterilerinin bu taleplerini geri çevirmezler. Yine kart sahibinin yenileme ücretinin alınması durumunda veya alınan kart yenileme ücretinin kredi kartlarına iade edilmemesi durumunda kredi kartını iptal edeceğini söylemesi de yine bankaların yenileme ücreti almamalarına engel olacaktır.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ