Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Artık günümüzde nakit para olarak kullanılan kredi kartlarının kullanım alanının genişlemesi, taksitli alışveriş imkanı sunması, taksit atlatma seçenekleri, bedava para promosyonları gibi nedenlerinden dolayı kullanılan kredi kart sayısı gün geçtikçe artmaktadır. 2016 verilerine göre ülkemizde 56 milyon kredi kartı olduğu belirtilmiştir. Kredi kartları, kredilerden sonra bankaların en büyük gelir kaynağıdır. Özellikle kredi kartlarının ödenmeyen borçlarına uygulanan faizler, bankaların en büyük gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır? Hakkında bilgi vereceğiz.

Ödenmeyen Borç Üzerinden Gecikme Faizi İşlenir

Öncelikle kredi kartlarına ait dönem borcunun son ödeme tarihine kadar borcun tamamının ödenmesi durumunda kredi kartlarına hiçbir faiz uygulanmamaktadır. Ancak dönem içinde ödenmeyen borç tutarına faiz işletilmektedir. Kredi kartına ait borcun asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılması halinde ödenmeyen tutar kadar gecikme faizi uygulanmamaktadır. Eğer ki yapılan ödeme tutarı asgari ödeme tutarından az ise o zaman da asgari ödeme tutarının ödenmeyen bölümü için gecikme faizi hesaplanarak işlenmektedir. Bu aşamada kalan tutarın asgari ödeme tutarını aşmakta olan kısım için de akdi faiz uygulanmaktadır. Hemen belirtelim ki akdi faiz, kredi kartının asgari ödeme ve asgari ödeme tutarı üstünde ki kalan ödenmeyen borçlara uygulanan faizdir.

Faiz Üzerinden Alınan Devlet Vergileri Nelerdir?

Kredi kartlarının borçlarının ödenmemesi durumunda faiz hesaplaması yapılırken ödenmeyen borcun gün sayısına göre hesap yapılmaktadır. Kredi Kart yönetmeliğine göre kredi kartıyla ilgili tüm faiz tutarları üzerinden vergi kesintileri de uygulanmaktadır. Kredi kartıyla ilgili tüm faiz tutarları üzerinden %5 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) tutarları hesaplanmaktadır. Bu vergiler, mevcut borçlar üzerinden hesaplanıp banka tarafından tahsil edilir ve devlete aktarılır.

Yasal Takibe Uğramış Kredi Kart Borçlarına Avukatlık ve İcra Masrafları da Eklenir

Kredi kart borcunun 90 gün boyunca hiç ödenmemesi durumunda borçlu hakkında yasal takip başlatılır. Ödenmeyen borçlar, 90 günlük gecikme faizi uygulanır. Ayırca borcun tahsil edilmesi için bankanın borç dosyasını hukuk departmanına göndermesiyle birlikte icra, avukatlık ve diğer masraflarda mevcut kredi kart borcuna eklenmektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*