Kredi FX

Maaş Yazısı Nedir ve Nasıl Alınır?

Maaş Yazısı Nedir ve Nasıl Alınır?

Bankalardan ihtiyaç, araç, konut kredileri alabilmenin temel şartı bankalara gelirinizin olduğunu ispatlamaktır. Bu amaçla ki bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerinden maaş yazısı isterler. Kullanılacak kredi, maaş alınan bankadan kullanılacaksa bankalar müşterilerinden maaş yazısı veya maaş bordrosu istemeyebilirler.Maaş yazısındaki belirtilen maaş tutarının kullanılacak olan kredi tutarının ödenip ödenemeyeceği karar verilir ve bankalar kredi onayı konusunda son kararını verirler. Peki maaş yazısı nedir ve nasıl alınır?

Maaş Yazısı ve Bordroda Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

Maaş yazısı kişilerin çalışmış oldukları iş yerlerinden ne kadar maaş aldığını gösteren belgelerdir. Kamu kurumlarında çalışan personeller de bankalara maaş yazısı yerine maaş bordrosu verirler. Maaş yazılarında personelin adı soyadı, sigorta prim süresi, ne zaman işe başladığı, derece ve kademe bilgileri, unvanı gibi bilgiler bulunmaktadır. Yine maaş yazıları veya maaş bordroları kredi kullanmak için bankaya teslim edilecekse maaş üzerinde bulunan haciz, nafaka bedeli ve diğer kesintiler mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca maaş yazısının niçin ve kime verileceği de belirtilmelidir.

Maaş Yazısı ve Bordro Örnekleri

Maaş Yazısı Örneği

 

e- bordro ile ilgili görsel sonucu

Maaş Yazıları ve Bordrolarda Kaşe ve İmza Şart

Maaş yazısı veya maaş bordroları çalışılan kurumun personel müdürlüğünden veya insan kaynakları müdürlüğünden alınır.Eğer ki çalışılan yerde personel müdürlüğü ve insan kaynakları müdürlüğü yoksa işletme sahibi tarafından maaş yazısı hazırlanır. Maaş yazılarında mutlaka personel müdürü ve insan kaynakları müdürü veya işletme sahibinin kaşesi ve ıslak imzası olması gerekir. Bazı kurumlarda elden maaş yazısı veya maaş bordrosu vermek yerine E-bordro sistemini uygulamaktadır. Maaş bordrosunu almak isteyen personel sisteme giriş yapıp T.C. numarası, sicil numarası ve giriş şifresini girerek  maaş bordrosunu yazdırabilir ve bankaya teslim edebilir. E-Bordrolarda kaşe ve ıslak imzaya gerek yoktur. Son döneme ait maaş bordosunu E-bordro sisteminden çıkartıp teslim edebilirsiniz.

Kredi Almak İçin Maaş Yazısı Nasıl Yazılmalı?

Eğer ki kredi almak istiyorsanız, ancak maaş bordronuz yok ise bir maaş yazınızın olması gerekmektedir. Bankalara bu maaş yazısıyla birlikte kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun sebebi bankalar ilk şart olarak kredi çekmek isteyen kişilerden maaş bordrosu istemektedir. Sizinde maaş bordronuz yok ise sizden maaş yazısı talep edecektir. Bu maaş yazısı hem bilgisayardan çıktı olarak alınabilir hem de elle de yazılabilmektedir. İki şekilde de geçerlidir. Bu maaş yazısının çoğunluğu iş veren tarafından yazılmalı ve hazırlanmalıdır. İş veren kişinin maaş yazısında doldurması gereken alanlar ise;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası,
  • SSK Sicil Numarası,
  • Adı Soyadı,
  • Baba Adı,
  • Ana Adı,
  • Doğum Tarihi,
  • Doğum Yeri,
  • Nüfusa Kayıtlı Olduğu Yer, İl ve İlçe Olarak
  • SGK İşyeri Numarası

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Çocuklar İçin Yatırım Hesapları başlıklı finans makalemizde çocuk yatırım hesabı açan bankalar, çocuk yatırım hesabı nasıl açılır ve çocuk yatırım hesabı paraları hangi fonda değerlendirilmektedir hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ