Kredi FX

Sağlıkçılara Yıpranma Yasası Yasalaşıyor

Sağlıkçılara Yıpranma Yasası Yasalaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart Tıp bayramı nedeniyle yaptığı konuşmada, başkanlık referandum seçiminden sonra sağlıkçılara yıpranma yasası çıkartma sözü vermişti. Verilen söz yerine getiriliyor ve meclise sunulan torba yasası içine sağlıkçıların yıpranma yasası da eklendi. Genel Kurul’da torba yasasının kabulünden sonra yıpranma yasası yasalaşacak.

Sağlık Çalışanları 3 Yıl Erken Emekli Olacak

15 Mart 2017 tarihli Sağlık Çalışanlarına Erken Emeklilik yazımızda, 14 Mart tıp bayramı nedeniyle sağlıkçılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum sonrası sağlık çalışanlarına yıpranma yasası çıkartılacağını ve sağlıkçıların 3 yıl erken emekli olabileceği sözünü vermişti. Verilen söz meclise gönderilen en son Torba Yasası içine dahil edildi ve görüşülmek üzere meclise gönderildi. Torba Yasanının meclisten geçmesiyle sağlık çalışanlarına yıpranma yasası yasalaşacak ve sağlıkçılar 3 yıl erken emekli olabilecek.

Sağlık Çalışanlarına Her 5 Yıl için 1 Yıl Yıpranma Verilecek

Sağlık çalışanlarının, yıpranma yasasından sadece nöbet tutan sağlıkçıların yararlanacağı endişelerine de Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş son noktayı koydu. Gümüş , yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının nöbet tutup tutmadığına bakmadan tüm sağlık çalışanlarının yıpranma yasasından yararlanacağını belirtti. Yıpranma yasasına göre sağlık çalışanları her çalıştıkları 5 yıl için 1 yıl yıpranma yılı kazanacaklar. Ebeler ve Hemşireler haftası nedeniyle açıklamada bulunan  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş “5 yıla 1 yıpranmayı torba yasamızın içine koyduk. Torbamızı bugün, yarın kapatacağız, şimdi biraz şişti. Toplam 62 civarında bir maddeye ulaştı. İçinde özlük hakları olan, emeklilik düzenlemeleri olan, biraz personelimizle ilgili geri kalmış olduğumuz alanlarda da düzenlemeler olacak.” açıklamasında bulundu.

Artık Lise ve Ön Lisans Mezunu Ebe, Hemşire Alımı Yapılmayacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2018 yılında 52 bin sağlık çalışanının işe alınacağını ayrıca lise ve dengi okullardan mezun olan ebe ve hemşire alımı yapılmayacağını, alacakları ebe, hemşirelerinin lisan mezunu olmaları gerektiğini belirtti. Lise ve ön lisans mezunu ebe, hemşire alımının yapılmayacağını belirten Gümüş ”Bakanlık olarak biz lise mezunu, ön lisans mezunu hemşire, ebe almamaya çalışacağız. Lisans mezunu olmasını istiyoruz. Uzaktan erişimle lisans almalarını sağlayacağız. Onları da sisteme dahil edeceğiz. Sağlıkta personel kalitemiz ve insan gücü kaynağımızın da nitelikli hale gelmesini sağlamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Sanayicilerden TRT Payı Kesilmeyecek başlıklı finans makalemizde Sanayi elektriğinden TRT payı alınmayacak ve Sanayicilerden TRT Payı Kesilmeyecek hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ