Kredi FX

Sigortada Parasını Unutanlar Nasıl Alacak?

Sigortada Parasını Unutanlar Nasıl Alacak?

Bu başlıktan sonra belki diyebilirsiniz ”Sigortada para mı unutulurmuş” diye. Son üç yılda sigorta şirketlerinde 70 milyon lira unutuldu. Nasıl ki bankalarda para unutuluyorsa sigorta şirketlerinde de yapılan farklı sigorta poliçeleri veya trafik sigortalarında açılan hasar dosya ücretleri ücretler unutulmaktadır. Sigorta parasının unutanlar ne yapacak? Yazımızda unutulan paraların nasıl alınacağı, sorgulanacağı hakkında bilgi vereceğiz.

En Çok Hayat Sigortası Paraları Unutulmuştur

Sigorta şirketlerinde en çok unutulan paralar Hayat Sigortalarında yaşanmaktadır. Malum hayat sigortalarından emekli olabilmek için 10 yıl prim ödenmektedir. Bazı vatandaşların ölmesi gibi durumlarda yasal mirasçıları yatırılan hayat sigorta primlerinden haberdar olmamakta veya sigorta şirketleri hak sahiplerine ulaşamamaktadır. Yine konut, araç sigortalarından hasar dosyası açan ve hukuksal süreç başlatanların, yasal sürecin uzun sürmesi veya açmış oldukları davadan vazgeçmeleri gibi nedenlerden dolayı açılan dosya paralarını almamakta veya unutmaktadır.

Vatandaşlar, Kendilerini Uyarı Yapan Sigorta Şirketlerini Dolandırıcı Zannetmekte

2014 yılından günümüze kadar sigorta şirketlerinde 70 milyon lira unutulmuştur. Öyle ki hayat sigortası olan ve emekli olamadan vefat eden kişilerin hesaplarında 115 milyon lira unutulduğu belirtilmektedir. Sigorta şirketleri, kendi şirketlerinde paralarını unutan müşterilerinin listesini her yıl yayınlamaktadır. Yine sigorta şirketleri posta veya telefon yoluyla müşterilerine ulaşıp bilgi vermektedir. Ancak dolandırıcılardan çok çeken garip vatandaş, yoğurdu üfleyerek yediği için gerçekten sigorta şirketlerinin unutulan paralar için aramalarını bir dolandırıcı taktiği olduğunu düşünerekten dikkate almamaktadır. Öyle ki bazı vatandaşlar, sigorta şirketlerini dolandırıcı zannetmekte ve şirket hakkında yasal takip başlatmakta veya polise şikayet etmektedir.

Unutulan Sigorta Paraları Nasıl Sorgulanacak ve Nasıl Alınacak?

Gelelim unutulan sigorta paraları nasıl sorgulanır?Sorusuna. Sigorta şirketleri her yıl İnternet sitelerinde ”Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar” bölümünde şirketlerinde sigorta paralarını unutan müşterilerini listelerini yayınlamaktadır. T.C kimlik numarasıyla giriş yapılarak sorgulama yapılabilmektedir. Eğer ki listede isminiz varsa 15 Haziran’a kadar acele edin ve sigorta şirketine başvurarak unutulan sigorta paranızı alabilirsiniz. 15 Haziran’a kadar alınmayan paralar tıpkı bankalarda unutulan paralar gibi Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna aktarılacaktır. Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna aktarılan paralarda geri alınamamaktadır.

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan KDV İndirim Süresi Uzatıldı başlıklı finans makalemizde KDV İndirim Süresi Uzatıldı ve Mobilya ve beyaz eşyada vergi indirimi süresi uzatıldı hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ