Kredi FX

Tütüncü Dükkanı Açabilir miyim?

Tütüncü Dükkanı Açabilir miyim?

Sigara, alkol gibi zararlı maddelerle en çok uğraşan ve yasaklamalarla ve zamlarla kullanımını azaltmak için hükumet büyük mücadeleler veriyor. Kapalı alanlarda sigara içimi yasaklandığı gibi sigara paketlerine gelen görünüm yasaklığı, sigara paketlerinin renkli olmama zorunluluğu, yapılan denetlemeler ve en en önemlisi de yılda en az iki defa gelen zamlarla sigara ve alkol tüketiminin önüne geçilmeye çalışılıyor. Ancak affınıza sığınarak alışmış kudurmuştan beterdir sözüne istinaden halkımız tüm zamlara, engellemelere, yasaklara rağmen sigara içmeye devam ediyor. Sigara fiyatlarına gelen anormal zamlardan sonra da tiryakiler tütün tüketimine geçmiştir. Paketli sigaralara göre daha ucuz olan tütünler, tüketicinin tercih ettiği tütün kalitesine ve istenilen gram cinsine göre satışı yapılmaktadır. Bu yazımızda en çok merak edilen tütüncü dükkanı açabilir miyim? Sorusuna en doğru cevapları vererek cevaplayacağız.

Tütüncü Açmak Mantıklı Mı?

Günümüzde sigara fiyatlarına gelen zamlar yüzünden çoğu kişi tütün almaya ve evde tütün aletleriyle sararak sigara kullanmaya devam etmektedir. Sigaraya gelen zamlar yüzünden maddi durumu sıkıntılı olan ve her zaman sigaralara bu paraları veremeyecek kişiler ilk olarak tütüncüye gitmektedir. Bu yüzden bu zamanlarda, çevrenizde de fark edebileceğiniz düzeyde tütüncü açılmıştır. Tütüncü dükkanı açmak bu zamanlarda kesinlikle mantıksız bir olay değildir. Tütüncü açarak iyi kazançlar sağlamanız mümkündür. Ülkemizde ki sigara kullanan kişilerin birçoğu kilo ile tütün alarak sigara kullanımına devam etmektedir. Kendileri evde sararak ve mesela 10 liraya bir paket sigara içeceklerine 10 liraya yaklaşık 4 paket sigara içmektedirler. Tütün kullanılarak aradaki büyük para kaybından kurtulmak hedeflenir. 

Açıkta Tütün Satışı Yapanlara Ne Kadar Ceza Kesilmektedir?

Yazımıza başlamadan heme belirtelim ki vereceğimiz bilgiler birinci ağızdan bilgi alınmıştır. Birinci ağız dediğimiz de belediye çalışanı ve ruhsatlandırılmamasını yapan sağ olsun zabıta abilerimizden bilgi alınarak sizlerle paylaşılmıştır. Öncelikle açıkta tütün satışı yapmak kanunen yasaktır. İl, ilçe sağlık memurları veya zabıtaların yapacakları denetimlerde açık tütün satışı yapanlar, satışını yaptıkları tütünün gramajına göre cezalandırılmaktadır. Şöyle ki;

  • 50 kilo da dahil olmak üzere tütün satışı yapan ve yakalatan satıcılara 250 lira ceza yazılıyor. Ancak peşin ödeme yapıldığında bu oranın yüzde yirmisi düşüyor. 50 lira peşin ödeme indirimi sonrası 200 lira para cezası ödenmektedir.
  • 51 – 100 kg (dahil) arası açık tütün satışı yapan ve yakalananlara da 500 lira para cezası yazılmaktadır. Yine peşin ödemelerde yüzde 10 indirim yapıldığı için 450 lira ceza ödenmesi gerekecektir.
  • 101-250 kg (Dahil) arası açık tütün satışı yapan ve yakalananlara da 1500 lira para cezası yazılmaktadır. 101-250 kg arası açık tütün satışı yapan ve yakalananlara peşin ödemelerde indirim yapılmamaktadır.
  • 251-500 kg (Dahil) arası açık tütün satışı yapan ve yakalananlara da 3000 lira para cezası yazılmaktadır. 251-500 kg arası açık tütün satışı yapan ve yakalananlara peşin ödemelerde indirim yapılmamaktadır.
  • 500 kg ve üstü açık tütün satışı yapan ve yakalananlara da 5000 lira para cezası yazılmaktadır.

Tütüncü İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Buraya kadar açıkta tütün satışının yasak olduğu ve açık tütün satışı yapanlara verilen cezalardan bahsettik. Gelelim tütüncü dükkanı nasıl açılır? Sorusunun cevabına. Tütüncü dükkanı açacak olanlar belediyeden ruhsat alırken sadece firmalar tarafından üretilmiş, paketli, ambalajlı sigaraları ve tütün ürünlerini satabilirler. Yine tütün malzemesi olarak adlandırabileceğimiz nargile, ağızlık, tabaka gibi ürünlerin satışı yapılabilir. Ancak belediyeden ruhsat aldıktan sonra tütüncüler yine para cezalarına razı olarak açıkta tütün satışı yapmaktadırlar. Sağlık memurları ve zabıtalar, genellikle ilk denetimlerinde açık tütün satışı yapan yerleri uyarmakla geçirmektedir. Tabi bu tamamen o memurların inisiyatifindedir.

İlk Denetime Aman Dikkat

Son bir uyarı yaparak yazımızı bitirelim. Belediyelerden verilen İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatları ilk verilişinde geçici ruhsat olarak verilir. Geçici ruhsat verilmesinin nedeni belediyenin yapacağı kontrollerde ruhsata tabi çalışıp çalışmadığı, eksiklerin giderilip giderilmediğini kontrol etmektir. Eğer ki ilk denetimden sorunsuz geçerseniz, açıkta tütün yakalatmazsanız asıl ruhsatı almaya hak kazanacaksınız. Eğer ki açıkta tünü satışı yaparken de yakalanırsanız ruhsat almanız zorlaşacaktır bilginiz olsun.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan İkinci El Cep Telefon Satışlarında Vergi Kaldırılıyor başlıklı finans makalemizde İkinci El Cep Telefon Satışlarında Vergi Kaldırılıyor ve İkinci el cep telefonlarında KDV yüzde 1 oluyor hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ