16 Nisan Sonrası Piyasalarda Neler Yaşandı?

Türk siyasi tarihinin en önemli gelişmelerinden olan ve Anayasa değişikliği, ülke yönetimini baştan sona kadar değiştirecek olan başkanlık seçimleri yapıldı. Türk halkı, yüzde 51 oyla başkanlık seçimine Evet dedi. Yaşanan başkanlık seçimi sonrası yaşanacak ekonomik gelişmeler çok merak ediliyordu. 16 Nisan sonrası piyasalarda neler yaşandı? Yazımızda 16 Nisan seçimleri sonrası döviz, faiz, altın ve borsa piyasalarında nelerin yaşandığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Seçim Sonrası Borsa Nasıl Etkilendi?

Seçimlerde Evet çıkmasıyla ilk tepki Borsa İstanbul’dan geldi. BIST 100 Endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,87 değer kazanarak sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 90.850 puandan girdi. Bora işlem hacmi 2.2 milyar lirayı buldu. Borsanın seçim sonucundan çok fazla etkilenmemesinin nedeni ise piyasalarda ki Evet beklentisiydi. Evetin çıkmasıyla yükselişe geçen borsa ilerleyen saatlerde yatay düzeye geldi.

Seçim Sonrası Faiz Ne Oldu?

Seçimlerin faizi nasıl etkileyeceği de en çok merak edilen konulardan biriydi. Seçimden önce ki cuma günü yüzde 11.11 seviyelerine kadar çıkan faiz, seçimden sonra ki ilk gün 10.08 seviyelerine kadar indi. Haftayı yüzde 11.46 bileşik seviyesinden kapatan iki yıllık gösterge faizse yüzde 11.2 seviyelerine gerilediği görüldü. Tahvil, bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi referandum sonrası ilk işlemlerde düşüşle açıldı.

Seçim Sonrası Dolar ve Euro Ne Oldu?

2016 yılının en hareketli yatırım aracı olan ve 2017 yılında yapılan müdahaleler ile aşağılara çekilen dolar ise seçim sonrası düşüşe geçti. Piyasaların ilk yarı gününde dolarda  3.63-3.68 bandında sert hareketler yaşandı. Dolar gün içinde 3.625 liraya kadar düştüğü görüldü. Şoku atlatan dolar daha sonra yükselişe geçti ve 3.680 lirayı gördü. Ancak günün sonunda dolar 3.659 lira ile günü kapattı. Euro ise  3,9220 liradan kapattığı kurunu 3,8780 liradan kapattı. Euro ise seçim sonrası değer kaybetti.

Seçim Sonrası Altın Fiyatlarında Neler Yaşandı?

Seçimden önceki Cuma günü 150.33 alış fiyatı ve 151.62 liradan satılmaktaydı. Seçimden sonra ki pazartesi günü ise altının gram alış fiyatı 150.3450 liradan 151.6340 liradan satılmaya başlandı. Altın seçim sonucundan fazla etkilenmeyip az da olsa artışına devam ettirdi.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kendi İşini Kurana 50 Bin Lira Hibe başlıklı finans makalemizde Çıraklık okulunu bitirenlere kalfalık belgesi ve kendi işini kurana 50 bin lira hibe kredisi hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*