ABD’nin Füzeleri Dünya Ekonomisi Vurdu

Bilindiği gibi komşumuz Suriye’de Esat ve muhalif güçler arasında ki çatışmalar devam etmekte. Suriye rejimine en büyük desteği de Rusya vermekte ve Suriye ordusuyla beraber hareket edip muhalif güçlerle çatışmaktadır. Yaşanan en son kimyasal saldırı sonrası başta çocuklar olmak üzere yüzlerce masum kimyasal silahlardan dolayı ölmüştür. Komşumuzda çatışmalar devam ederken dünyanın süper gücü Amerika’nın Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssünü bombalamasıyla tüm dünya ekonomisi büyük darbe aldı. En büyük ekonomik darbeyi de Rusya yaşadı.

En büyük Ekonomik Zararı Rusya Gördü

Amerika’dan yapılan ”Saldırını tek seferlik” açıklamasından sonra piyasalar kendini yavaş yavaş toplamaya başladı. Füze saldırısı sonrası gelişmekte olan ülkelerin para birim kurlarında ciddi düşüşler yaşandı. Amerikanın 10 yıllık kendi tahvillerinde de füze saldırısı sonrası yükseliş gözlendi. Füze saldırısı sonrası en büyük darbeyi Suriye rejimiyle beraber hareket eden Rusya aldı. Rusya para birimi Rus Rublesinin diğer para birimlerine karşı büyük değer kaybetti. Rus rublesi, diğer para birimlerine karşılık yüzde 1.15 değer kaybı yaşadı. Aynı09 değer kaybı Rusya borsasında da yaşandı. Rus borsası yüzde 3 değer kaybı yaşadı. Amerikanın füze saldırısı sonrası petrol fiyatlarında da artışa neden olduğunu hatırlatmak isteriz. Varil fiyatı yüzde 1’e yakın yükselerek 55.50 seviyesine çıktı.

BİS, Füze Saldırısından Etkilenmedi

Füze saldırısı sonrası en merak edilen borsalardan biri de BİS oldu. Ancak BİS, diğer dünya borsalarına füze krizinden etkilenmedi ve açılışta yüzde 0.3’lük düşüşle 88 bin 351 puana kadar gerileyen endeks, günü yüzde 0.2’lik düşüşle 88 bin 497 puandan tamamladı. Amerikan doları ise füze saldırısından sonra 3.75 lira seviyelerine çıkan dolar günü 3.71 lirayla kapattı.

Altın Fiyatları Zirve Yaptı

Füze saldırı sonrası fiyatı zirve yapan altın oldu. Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda yüzde 1.5 yükselerek bin 270 dolarla beş ayın zirvesine çıktı. Çeyrek altın 249, Cumhuriyet altını ise bin 15 liraya yükseldi. Ekonomistler ise altının yaşanan gelişmelerden en fazla etkilenecek yatırım ürünü olduğunu ve Ortadoğu’da yaşanacak gelişmelerin altının yükselişini ve düşüşünü tetikleyeceği bildiriliyor.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Tarım ve Hayvancılık Sigortası Geliyor başlıklı finans makalemizde Tarım ve Hayvancılık Sigortası Geliyor ve TARSİM Doğal Afet Sigortası hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*