İstifa Edenlerde İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Ülkemizde ki en büyük sorunlardan işsizliktir. Maalesef yapılan tüm çalışmalara, istihdam çalışmalarına rağmen işsizlik oranlarında her yıl artış yaşanmaktadır. İşsizler için en büyük destek ise 10 ay boyunca devletten almış oldukları işsizlik maaşıdır. Ancak kendi isteğiyle işten ayrılanlara işsizlik maaşı verilmemektedir. Haklı Fesih nedenlerinden dolayı kendi işlerinden ayrılmak zorunda kalanlar ise işsizlik maaşı alabilmektedir. İstifa edenlerde işsizlik maaşı alabilir mi? Yazımızda hangi durumlarda kendisi istifa edenlerin işsizlik maaşı alabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Sigorta Primi Gün Sayısına Göre Maaş Verilmektedir

Kendi rızası dışında işten çıkarılanların devletten işsizlik maaşı alabilmesi için işten çıkartıldığı tarihten önce ki 3 yıl içinde en az 600 günlük sigorta primleri olması gerekmektedir. Yine işten çıkartıldığı tarihten 4 ay öncesine kadar 120 günlük sigorta primlerinin olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı ise işçinin sigortalı prim sayısına göre değişmektedir. Son 3 ayda 600 primi olanlar 6 ay boyunca, 900 prim günü sayısı olanlar 8 ay ve 1800 gün prim sayısı olanlarda 10 ay boyunca işsizlik maaşı almaktadırlar. En yüksek işsizlik maaşı ise 1411 liradır. Bu maaşı prim iş gün sayısı 1800 olanlar faydalanmaktadır. Askere gitmek için işten ayrılanlarda askere gidinceye kadar işsizlik maaşı almaktadırlar. Kalan kısımlarını ise askerlik sonrası almaya devam etmektedir.

İşten Çıkartıldıktan Sonra ki 1 Ay İçinde İş Kur’a Başvuru Yapılması Gerekir

İşsizlik maaşının en önemli yanı ise işsizler hem devletten maaş almaktadırlar hem de devlet tarafından sağlık sigortaları yatırılmaktadır. Böylece işsiz olanlar, işsizlik dönemlerinde her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. İşten çıkartılan ve işsizlik maaşı almak isteyenler en geç 1 ay içinde İş Kur müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. 1 ay sonrası yapılan müracaatlar kabul edilmemektedir.

Haklı Fesih Nedir?

Haklı Fesih adı verilen ahlaki, tehdit, sağlık gerekçeleri, işçinin iş sırasında sakatlanması, gebelik, cinsel taciz, maaşlarını alamamaları, sigorta primlerinin tam yatırılmaması gibi nedenlerden dolayı kendi rızasıyla işten ayrılanlarda işsizlik maaşı alabilmektedirler. Yine mahkeme taşınmış konularda da mahkeme sonucuna göre işsizlik maaşı alınabilmektedir. Ancak işçiler, haklı fesihe neden olan gerekçeleri mutlaka ispatlaması gerekmektedir. Haklı Fesih yoluyla işten ayrılanlarda diğer işsizler gibi sigorta primlerinin gün sayısına göre maaş almaktadırlar.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Notuna Göre Kredi Faiz Oranı ING Bank başlıklı finans makalemizde Kredi Notuna Göre İhtiyaç Kredisi Kampanyası ING Bank ve Kredi Notuna Göre Kredi Faiz Oranı ING Bank hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*