Altına mı Dolara mı Yatırım Yapmalıyım?

En eski ve en çok tercih edilen yatırım aracı olan altın, yatırımcıların her zaman tercih etmiş olduğu uzun vadeli bir yatırım amacı olmuştur. Yatırımcıların gözünde güvenli bir liman olan altın, geçmiş yıllarda ki kur değişimleri incelendiğinde de yatırımcının güvenini boşa çıkarmamış ve her zaman kazandırmış, kazandırmaya da devam etmektedir. Altından sonra ki en çok tercih edilen ikinci yatırım aracı ise Amerikan doları olmuştur. Amerikan doları da tıpkı altın gibi yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarmış bir yatırım aracı olmuştur. Altına mı dolara mı yatırım yapmalıyım? Yazımızda iki yatırım aracı arasında ki farklar, geçmiş ten günümüze kadar yatırımcısına ne kadar kazandırdığı ve gelecek için hangi yatırım aracının tercih edilmesi gerektiği hakkında ki görüşlerimizi sizlerle paylaşacağız.

Altın, Uzun Vadede Kar Getiren Bir Yatırım Aracıdır

Altın uzun vadeli düşünülmesi gerekir ve uzun vadede yatırımcısına kazanç sağlayan bir yatırım aracıdır. Bu yüzdendir ki kısa süre de altınının bozdurmak isteyenler için altın yatırımı tavsiye etmiyoruz. Ancak minimum 6 ay ve üstü yatırımlarda altın, yatırımcısına kazanç getireceğini unutmayınız.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın yatırımı yaparken ister fiziki altın yatırımı isterseniz bankalarda altın hesabı açtırarak yatırım yapabilirsiniz. Fiziki altın alımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus işçiliği olmayan altınların tercih edilmesidir. Taşlı yüzük, kolye, broş gibi taşlı, işçiliği olan altınlar, satılırken üzerinde ki taşlar çıkartılıp tartılmaktadır. Bu fark da alım ve satım arasında ki farkın büyümesine neden olacağı için daha az karın oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzdendir ki işçiliği olmayan bilezik, çeyrek, yarım, tam altın gibi ürünlerin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Altın Ne Kadar Değer Kazandı?

Altının 2010 yılında ki kur değeri ile 2017 yılının Ocak ayının son günlerine geldiğimiz şu günlerde ki kuru incelendiğinde, 2010 yılından 2017 yılına kadar altının %107 oranında artış gösterdiği görülmektedir. Basit bir örnekle altının yatırımcısına ne kazandırdığını hesaplamak istersek, 2010 yılında 10 bin liraya karşılık 142 gram altın alan bir yatırımcı ( 2010 verilerine göre hesaplanmıştır ), 2017 yılında ki altının değeri 54 bin liraya yaklaşmıştır. Kısaca yatırımcı, altından  7 yıl içinde 44 bin liraya yakın kar elde etmiştir.

Dolar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolar ise altına göre daha riskli bir yatırım aracıdır. Aynı zamanda dolar, altına göre kısa vadelerde ciddi kazançlar sağlayan bir yatırım aracıdır. Dolar piyasasını takip eden ve anlık alım satım yapanlar ise dolardan büyük karlar elde eder. Dolardan, kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların ekonomik, siyasi gelişmeleri yakından takip etmeli ve bu olayların sonuçlarını doğru yorumlayıp alım satım yapmalıdır.

Dolar Ne Kadar Değer Kazandı?

Doların 2010 yılından günümüze kadar olan macerası incelendiğinde ise 7 yıl içinde doların 2254 lira değer kazandığı görülmektedir. Yine 2010 yılı verilerine dayanarak bir dolar örneği verirsek, 2010 yılında 10.000 liraya 6.460 dolar alan yatırımcı, 2017 yılında 6.410 doları yaklaşık 24 bin 358 lira olduğu görülmektedir. Bu da altını %142’ye yakın değer kazandığı görülmektedir.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz? başlıklı finans makalemizde kredi notumu nasıl yükseltirim, kredi notunu hızlı yükseltme ve kredi notunu yükseltmenin yolları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*