Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz?

24Düzenli maaşınız var veya maaş yerine kira, faiz getirisi, çiftçilik geliriniz var ama bankalar kredi veya kredi kart taleplerinizi onaylamadı. Hiç sebebini düşündünüz mü? Biz cevap verelim kredi notunuz düşüktür ve banka ürün ve hizmetlerini kullanmak için yeterli seviyede değildir. Artık bankaların ürün ve hizmetlerini kullanmayan yok gibidir. Acil para ihtiyaçlarında, konut alımlarında, araç alımlarında krediler kullanılmakta veya yeni kredi kart başvuruları yapılmaktadır. Tüm bu başvuruların olumlu cevaplanması için kredi notunun bankanın istediği seviyelerde olması gerekmektedir. Peki, kredi notunuzu nasıl düzeltirsiniz?

Kredi Notu Yavaş Yavaş Yükselecektir

Önce şunu hemen belirtelim ki nasıl ki kredi notunuz heme düşmemişse yine kredi notunuzu hemen yükseltemezsiniz. Zamana yayacağınız olumlu bankacılık performanslarıyla yükselecektir. Zamanında ödenmeyen kredi, kredi kart borçları, karşılıksız çıkan çekler, vadesiz hesaplara açılan ek hesapların ödenmemesi veya tüm borçlardan dolayı yaşanacak yasal takip başlatılması ve icra işlemlerinden dolayı kredi notunuz düşecektir. Yasal takibe maruz kalmış borçlular ise Kara Listeye dahil olacak ve 5 yıl boyunca bankaların hiç bir hizmet ve ürünlerinden faydalanamayacaktır.

Kredi Notunuzu Öğrenerek Çalışmalara Başlayın

Kefil olmak, sık sık kredi ve kredi kart başvurularında bulunmanın bile kredi notunu etkilediğini düşünürsek kredi notumuzu yükseltmek için önce kredi notumuzun son halini bilmemiz gerecek ki gelişmeleri takip edebilelim ve nerede yanlış yaptığımızı bilelim. Bunun önce Findeks.com adresinden ortalama 5 lira ödeyerek mevcut kredi notumuzu öğrenmekle başlayalım çalışmalarımıza. Kredi notunun zamanla yükselmesini istiyorsak kesinlikle tüm banka borçlarını zamanında ve eksiksiz ödememiz gerecektir. Kredi kartlarına yapılan asgari ödemeler bile kredi notunu düşürecektir. Kredi notunun yükseltmenin birinci ve olmazsa olmaz şartı borçların zamanında ve tam ödenmesidir.

Kullanmadınız Hesapları Kapatın

Gelelim diğer kredi notunu yükseltmek için yapılacak işlemlere. Kullanmadığınız banka hesapları varsa mutlaka kapatın. Çünkü belli bir dönem hareketsiz kalan hesaplar bile kredi notunun düşmesine neden olur. Elektrik, telefon, su, İnternet gibi hizmet faturalarınız elden değil bankalara otomatik ödeme talimatı vererek ödeme yapınız. Eğer ki kredi kartınız yoksa vadesiz hesap kartınızla alışveriş yapınız. Yine yapacağınız havale ve EFT işlemleri bile kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.

Sık Sık Kredi Başvurusu Yapmayın

Sık sık kredi ve kredi başvurusu yapmayınız. Zamana yayın ve en az 6 ayda bir başvuru yapmaya gayret edin. Çünkü onaylansa da  da onaylanmasa da sık sık yapılan kredi ve kredi kart başvuruları dahi kredi notunuzun düşmesine neden olur. Yapabilirseniz yatırım hesapları açın. Altın, döviz, fon gibi yatırım hesapları açmak da kredi notunuzu yükseltecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz bankacılık faaliyetlerini düzenli olarak yapanların kredi notlarında zamana yayılarak bir artış olacaktır. Kredi notunda ki artışı gözlemlemek isteyenler 2 ayda bir kredi notlarının son durumunu öğrenerek ne kadar yol aldıklarını görebilirler. Unutmayın ki kredi notunun yükselmesinin ana sebebi borçların zamanında ve tam ödenmesidir.

 

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Yapı Kredi Cüzdan Nedir? başlıklı finans makalemizde Yapı Kredi cüzdan mobil sanal hizmetleri, Yapı Kredi cüzdan uygulaması nasıl indirilir ve Yapı Kredi Cüzdan uygulamasıyla neler yapılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*