Altına Taksit Yapan Kredi Kartları

Yatırımcısına her zaman kazandırmış olan yatırım ürünlerinin başına altın gelmektedir. Uzun vadeli altın yatırımlarında, altın yatırımcıları hiç bir zaman zarar etmemiştir. Bu yüzdendir ki altın her zaman yatırımcıları için güvenli liman olmuştur. Bilindiği gibi kredi kartına taksitli alışveriş yasağı getirilmişti. Ancak altın alımlarında ki azalmalar ve altın yatırımcıların peşin para ile altın almaları zorlaşınca yapılan yeni değişiklikle kredi kartıyla 4 taksite kadar altın alma izni çıkmıştır. Bu yazımızda, altına taksit yapan kredi kartları ve hangi kredi kartlarının vade farkı uygulayıp uygulamadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

3 Taksitli Altın Alışverişlerinde Vade Farkı Uygulamayan Bankalar

Bonus Kredi Kartı: Türkiye’de en fazla kullanılan ilk iki kredi kartından biri olan Garanti Bankasına ait Bonus Kart, Şeker Bank, TEB ve ING Bankı tarafından da kullanılmaktadır. Bonus Kredi kartı ile vade farksız 3 taksite kadar altın alımı yapılmaktadır. 4 taksitli altın alımlarında ise banka tarafından cüzi miktarda bir komisyon ücreti uygulanmaktadır. 

Word Kredi Kartı: 2015 yılında yapılan araştırmaya göre ülkemizde en çok kullanılan kredi kartı Word Kart olarak açıklanmıştır. Yapı Kredi Bankasının asıl kredi kartı olan Word Vakıfbank, Albaraka Bank tarafından da kullanılmaktadır. Word kredi kartıyla 3 taksitli altın alımlarında vade farkı ödenmemektedir. 4 taksitli altın alımlarında ise banka tarafından belli miktarda komisyon ücreti alınmaktadır. 

Axess Kredi Kartı: Akbank’a ait olan Axess Kredi kartıyla da 3 vade farkı ödemeden 3 taksitli altın alımı yapılmaktadır. Hemen belirtelim ki vade farksız 3 taksitli altın alımları sadece Akbank Axess, Free, Bank’o Card Axess ve Wing kredi kartlarıyla yapılmaktadır. Citi Wings ile Citi Axess kredi kartlarıyla taksitli altın alımı yapılamamaktadır. 4 taksitli altın alımlarında ise yine belli miktarda komisyon ücreti ödenmektedir.

Ticari Kredi Kartlarında Altın Alımlarında 4 Taksit Sınırı Uygulanmamaktadır

Yukarıda sıralamış olduğumuz kredi kartlarıyla vade farksız 3 taksitli altın alımı yapılmaktadır. Bu liste dışında kalan kredi kartlarında ise yine 4 takside kadar altın alımı yapılmaktadır. Ancak yapılan taksitli altın alımlarında komisyon ücreti uygulanmaktadır. Son olarak ticari kredi kartlarında ise altın alımlarında 4 taksit sınırının olmadığını da hemen belirtelim.

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*