Aracınızı Kiraya Nasıl Verirsiniz?

Günümüzde en fazla değer kazanan sektörlerden biri de araç kiralama işidir. Aracın modeli, yakıt tipine göre araç kiralama fiyat aralıklarının ortaya çıktığı sektörde bireysel araç kiralama ve araç kiralama firmalarına araçların verilmesiyle kiralama işlemi yapılabilmektedir. Bu yazımızda aracınızı nasıl kiraya verirsiniz? Sorusuyla araç kiralama yöntemleri ve kazanılacak ücretler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kendi Müşterinizi Kendiniz Bulabilirsiniz

Aracınızı kiralamak için uygulanacak ilk yöntem araç sahibinin aracını kendisinin kiraya vermesidir. İlan vererek araçlarını kiraya vermek isteyenler müşteriyle bire bir iletişime geçecektir. Bireysel araç kiralamanın en büyük avantajı aracı kurumlar olmadığı için araç kiralama karının ve alacağı paranın fazla olmasıdır. Dezavantajı ise araç kiralama şirketleri kadar çok fazla müşteri bulamayacak olmasıdır. Yine, bireysel kiralama yapan kişinin aracının çalınması, kaza yapması gibi durumlarda tüm sorumluluk araç sahibinin olacaktır. Araç sahibi yasal yollarla hakkını arayacak veya kaza yapan aracını kasko ile tamirini yaptıracaktır.

Rent Car Firmalarına Vererek Aracınızı Kiralayabilirsiniz

İkinci yöntem ise Rent Car olarak adlandırılan yöntemle aracın kiraya verilmesidir. Bu aşamada, aracını kiraya vermek isteyen araç sahibi bir Rent Car firmasıyla görüşür ve aracını kiraya verir. Burada ki kazanç daha az olacaktır. Çünkü aracı kurum kendi payını da kiralama ücretinden tahsil edecektir. Ödemeler ise firmayla anlaş07malı olup haftalık, 15 günlük veya aylık şeklinde olabilir. Rent Car firmalarında araçların kaza yapması, çalınması gibi durumlar için özel sigortalar yaptırılmaktadır. Başkasına ait araçların çalınması veya kaza yapması durumunda tüm sorumluluk firmaya ait olacaktır.

Rent Car Firmalarının Kiralanacak Araçlarda Aradıkları Özellikler Nelerdir?

Rent car firmaları, araçları kiralık olarak kabul etmek için aradığı şartlar;  aracın motorlu taşıtlar vergisi, araç muayene belgesi, lastik bakımı, genel bakımı gibi eksiklerin giderilmesini şart koşmaktadır. Yine Rent car firmalarına kiralanması için getirilen araçların ruhsat sahipleriyle teslim eden kişinin aynı olması koşulu bulunmaktadır.

Araç Kiralama Gelirleri Ne Kadardır?

Araç kiralama işinden kazanılacak gelir ise aracın modeline, yakıt tipine, kilometresine göre değişmektedir. Modelli araçların kiralama bedeli daha fazladır. Yine LPG’li araçlarında diğer yakıtlı araçlara göre kiralama bedeli daha fazladır. Son olarak araç kiralama gelirlerini incelediğimizde 750 liradan 7 bin liraya kadar değiştiğini söyleyebiliriz.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan En Çok Kazandıran Meslekler başlıklı finans makalemizde 2016 yılında en çok para kazandıran meslekler, En Çok Kazandıran Meslekler ve en çok kazandıran sektörler hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*