Araçlara Cam Filmi Serbestliği Geldi

Sürücülerin araçlarına taktırmış olduğu cam filmleri sürücülerin ceza yemesine neden oluyordu. Ancak 6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve 6 ay sonra yürürlüğe girecek olan araçlara cam filmi taktırma serbestliği bugünden itibaren hayata geçti. Araçların ön cam dışında diğer camlara araç filmleri takabilecekler.

6 Ay Öncesine Kadar Araçlara Cam Filmi Takmak Yasaktı

Sürücülerin araçlarına cam filmleri taktırdıklarını duymuşsunuzdur. Kimisi aracına modifiye olsun diye takarken kimi de park halinde ki aracın içi görülmesin diye güvenlik için cam filmleri taktırmaktadır. Kimi sürücülerde sağlık sorunlarından dolayı araçlarına cam filmi taktırmaktadır. Ancak takılan cam filmleri sürücülerin başına hep bela olmuş ve yapılan trafik kontrollerinde sürücülere ceza-i işlem uygulanmıştır.

Araç Camlarına Takılacak Cam Filmlerinde Aranacak Şartlar Nelerdir?

Hükumet, araçların camlarına takılan cam filmlerine el atmış ve 6 ay evvel çıkartılan Resmi Gazete ile camlara takılan filmleri serbest hale getirmişti. Ancak bu uygulamanın hayata geçebilmesi için de 6 ay süre tanınmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan 6 aylık süre nihayet bugün bitti. Artık sürücüler araçlarının camlarına film takabilecekler. Ancak bunun için de bazı şartların olduğunu unutmayın. Araçların camlarına takılan filmlerde aranacak şartlar ise;

  • Türk Standartları Enstitüsü standartlarına uygun cam filmleri takılabilecek.
  • Araçların ön camlarına kesinlikle cam filmi takılamayacak. Trafik kontrollerinde araçlarının ön camlarına cam filmi takan sürücülere 189 lira para cezası kesilecektir.
  • PVC maddesinden yapılan cam filmleri kullanılmayacak.
  •  Cam filmlerinin takılması sırasında kullanılacak yapıştırıcının akrilik esaslı olması gerekir.
  • Cam filmlerinin camların iç yüzeyine yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Cam Filmlerine Yazılan Cezalar Mahkemelik Oldu

Bilindiği gibi trafik polisleri tarafından film camlarına yazılan cezalar mahkemelere taşınmıştır. Mahkemeler ise araçların ön camına takılmayan, güvenlik zaafı oluşturmayan cam filmlerine yazılan cezaların iptaline karar verilmişti. Bugünden sonra da artık araçların ön camları dışında takılacak cam filmleri serbestliği geldiği için trafik kontrollerinde trafik polisleri tarafından ceza yazılamayacaktır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı Geliyor başlıklı finans makalemizde çalışmayan ev hanımlarına emeklilik, Çalışmayan Ev Kadınları Nasıl Emekli Olabilir? ve Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*