Kredi Kartı Aidatlarından Kurtulmanın Yolları

Ülkemizde banka ürünleri arasında en fazla kullanılanların başında kredi kartları gelmektedir. Ülkemiz de kredi kart kullanımında İngiltere’den sonra Avrupa’da en fazla kredi kartı kullanan ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Kredi kartlarının kullanımı bu kadar çok fazla iken maalesef kredi kart borçlarını ödeyemeyen insan sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Kredi kartlarında yaşanan en büyük sorunlardan biri de kredi kart aidatlarıdır. Bankalar, müşterilerinin kredi kartlarını kullanmasında dolayı 6 aylık veya yıllık kredi kart aidat ücretleri talep etmektedir. Bu ücretler de 50 liradan başlayıp 250 liraya kadar gitmektedir. Ancak kredi kart aidatı ödemeden de de kredi kartlarını kullanmak mümkündür. Kredi kart aidatlarından kurtulmanın yolları yazımızda aidat ödemeden kredi kart kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Yıllık Aidatı Olmayan Kredi Kartları Hangileridir?

Kredi kart aidat ödemeden kredi kart kullanımına devam etmenin ilk yolu aidatsız kredi kart kullanımı olacaktır. Akbank Free, Garanti Flexi, HSBC Konsept, QNB Finansbank Fix kart, ING Pegasus Plus kart, İş Bankası Maximum aidatsız kart, Vakıfbank Tercih kart gibi kredi kartlarında kart kullanıcıları aidat ödemektedir. Aidatsız kredi kartlarının aidatlı kredi kartlarına göre dezavantajları ise yapılan harcamalarda verilen bedava para sınırı en alttan işlem görmesi, taksit atlamama ve bankanın anlaşmalı olduğu alışveriş firmalardan yapılacak harcamalara verilen taksit imkanının olmaması veya indirim yapılmamasıdır. Bunun dışında aidatlı kartlar ile aralarında hiç bir fark yoktur.

Yıllık Aidatı Olan Kredi Kartlarından Aidat Ücreti Nasıl Alınır?

Aidatlı kredi kartlarına da aidatları almak mümkündür. Çoğu banka her ne kadar kredi kartlarına aidat borcu çıkarsa da müşterilerinin itirazı veya kredi kartlarını iptal etme isteği karşısında aidatları silmektedir. Veya aidat bedeli kadar müşterisinin kredi kartlarına bedava para yüklemektedir. Bankalar, müşteri kaybı yaşamamak için müşterilerinin kart aidatlarını silmek zorunda kalıyorlar. Bunun için yapmanız gereken de bankanızın telefon bankacılığı arayarak kredi kart aidat ücretinin silinmesini talep etmeniz yeterli olacaktır. Zaten banka görevlileri, müşterilerin ısrarlı tavırları sonrası kartlara eklenen kredi kart aidatlarını ya silmekte ya da o bedel kadar kredi kartlarına bedava para yüklemektedir.

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*