Banka Çalışanların Maaşları Ne Kadardır? 2017

Yeni yılla beraber memur, işçi zamları, yeni asgari ücret zamları netleşerek kimin ne kadar maaş alabileceği netleşti. Halk arasında bankacılar çok maaş alındığı bilinir. 2017 yılında banka çalışanlarının maaşları ne kadardır? Sorusunun cevabını araştırdık ve ortaya farklı fiyat uygulamalarının çıktığını gördük. Alınan maaşların banka çalışanlarının derecelerine, pozisyonlarına, performanslarına göre ve bankadan banka maaşların değiştiği gördük.

Maaş Belirlenirken Performans ve Fazla Mesai Dikkate Alınmaktadır

2017 yılında bankacıların maaşlarına %7 ile %10 arasında zam yapıldığı görülmektedir. Yine alınan maaşların 1404 lira olan asgari ücretle başlayıp 15.000 liraya kadar çıktığı görülmektedir. Özel sektör bankaları, personel maaşlarını belirlerken personelin performansını da dikkate alarak ek zam veya performans zammı adı altında da ücret ödemektedir. Mesela bireysel müşteri temsilcilerinin aylık kullandırmış olduğu kredi sayısına göre çalışan personele maaşının dışında ekstra ücret ödenmektedir. Bireysel müşteri temsilcileri, ek ilavelerle beraber 2.000 liraya yakın maaş almaktadır. Gişe görevlileri ise bireysel müşteri temsilcilerine göre daha maaş aldığı ve maaşlarının mesailerle beraber 1700 lira civarındadır. Yeni başlayan personeller ise asgari ücretle başlatılıp, almış olduğu dereceler veya pozisyon değişikliklerine göre maaşlarında artış görülmektedir.

Her Banka Çalışanlarına Aynı Maaşı Vermemektedir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi maaşların belirlenmesinde banka yönetim kurulunun almış olduğu kararlarda etkilemektedir. En basit bir örnek vermek gerekirse İş Bankası gişe memuru 1500 lira alırken aynı işi yapan Yapı Kredi Bankası gişe memuru da 1700 lira maaş almaktadır. Banka çalışanların maaşları, bankanın bulunduğu yere göre de değişmektedir. Büyük şehirlerde ki banka çalışanlarıyla aynı bankanın nüfus yoğunluğuna göre il, ilçe şubelerinde bile maaş farklılıkları gözlenmektedir. İş Bankası elektronik kontrol görevlisi (Yapılan hatalı banka işlemlerini, bankanın sisteminde düzenleyen ) gece mesaisi yaptığı için maaşı 2.500 liraya kadar çıkmaktadır. Aynı bankanın aynı görevini yapan ancak nüfusu az olan şube de çalışan bankacının maaşı ise 1700 lira civarındadır.

En Fazla Maaşı Şube ve Bölge Müdürleri Almaktadır

Banka denetleyicisi, müfettiş, uzman yardımcılığı görevinde bulunan personellerin maaşları ise 2500 liradan 6.000 liraya kadar değişmektedir. Şube müdürlerinin maaşları da yine bankanın bulunduğu yere göre değişme göstermektedir. Şube müdürleri 4.000 liradan başlayan maaşları 15.000 liraya kadar çıkmaktadır. Bankaların bölge müdürleri de bulunmuş olduğu pozisyon, çalışma yılı ve görev yapmış olduğu bölgeye göre maaşında farklılık gösterip 15.000 lira ile 20.000 lira arasında değişmektedir.

Verimlilik Maaş Belirlemede Ana Faktör

Banka çalışanlarının maaşlarını belirleyen ana faktör verimliliktir. Bir bankanın aylık geliri, yapılan bankacılık işlemleri ne kadar çoksa ve kullandırılan banka hizmet ve ürünlerinin geri dönüşü ne kadar çok fazlaysa alt kademeden üst kademe çalışanlarının maaşlarında artış olduğu, bank yönetimi tarafından performans parası ödediği görülmektedir.

Akbank Personel Maaşları

Yeni çalışmaya başlamış olan kişiler 3000 TL maaş almaktadır. Satış müdürlerinin maaşı 13.000 gibi rakamlara yükselebilmektedir.

 • Pazarlama Maaşları: 3500 TL ile 8200 TL arasında değişmektedir.
 • İnsan Kaynakları Maaşları: 3200 TL ile 9600 TL arasındadır.
 • Finans Maaşları ve Muhasebe Maaşları: 3400 TL ile 10500 TL arasında değişmektedir.
 • Tedarik Zinciri Maaşları Ve İthalat, İhracat Maaşları: 2900 TL ile 9900 TL arasında değişmektedir.
 • Stajyer Maaşları: 1000 TL’dir.
 • Mağaza Müdürü Maaşı: 7200 TL’dir.
 • Mağaza Müdürü Yardımcısı Maaşı: 4500 TL’dir.
 • Mühendis Maaşları: 4500 TL ile 16500 TL arasında değişmektedir.
 • Teknisyen Maaşları: 3900 TL ile 12400 TL arasında farklılık gösterir.
 • Çağrı Merkezi Maaşları: 2000 TL ile 8500 TL arasında olmaktadır.
 • Denetçi maaşları ise; 2000 TL ile 9000 TL arasında değiştiği bilinmektedir.

Bu maaş miktarları evlilik durumuna göre değişmektedir. Evli olan kişilerde bu maaşlar daha da artış göstermektedir.

Vakıfbank Personel Maaşları

 • Müşteri Temsilcisi Maaşı: 2045 TL 
 • Satış Temsilcisi Maaşı: 2179 TL
 • Müfettiş Yardımcısı Maaşı: 3348 TL
 • Uzman Yardımcılığı Maaşı:  3253 TL
 • Güvenlik Maaşları: 2554 TL
 • Servis Görevlisi Maaşları: 2985 TL

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Yapı Kredi Cüzdan Nedir? başlıklı finans makalemizde Yapı Kredi cüzdan mobil sanal hizmetleri, Yapı Kredi cüzdan uygulaması nasıl indirilir ve Yapı Kredi Cüzdan uygulamasıyla neler yapılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*