Banka Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notları, bankalar için bir rota görevi üstlenir. Banka hizmet ve ürünleri kullanmak isteyen müşterilerinin finans performansları kredi notuna göre değerlendirir. Kredi notu, bankalar için risk taşıyan müşteriler, bankaların hiç  bir ürün ve hizmetinden faydalanamazlar. Kredi notlarını kişi ve bireylerin finansman sabıkası dersek sanırım doğru bir kelime kullanmış oluruz. Bu yazımızda kredi notu neden düşer? Sorusuna ayrıntılı şekilde cevap vereceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nasıl düşer? Sorumuzun cevabına geçmeden konuya daha iyi hakim olabilmek için kısaca kredi notundan bahsetmek de fayda var. Kredi Kayıt Bürosu, ilk kurulduğunda ülkemizde faaliyet gösteren 9 büyük  kamu ve özel banka tarafından kurulmuş ve şimdilerde üye banka sayısı 30’un üstündedir. Bu bankaların hepsi, belli dönemlerde bankalarının tüm noktalarından (şubeler, ATM noktaları, internet, mobil, telefon bankacılığı) müşterilerinin yapmış olduğu tüm bankacılık faaliyetlerini Kredi Kayıt Bürosuna rapor ederler. Bu rapor içinde müşterilerin kredi ödemeler, kredi ve kredi kartlarının zamanında ödenip ödenmediği, borcun tamamının ödenip ödenmediği, asgari ödemeler, çeklerin karşılığının olup olmadığı, teminat mektup performansları gibi aklınıza gelebilecek tüm bankacılık faaliyetleri bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu da bu bilgiler ışığında her birey ve kurum için bankalarla yapmış olduğu tüm bankacılık faaliyetlerinde göstermiş olduğu olumlu- olumsuz performanslara göre puan vermekte ve ortaya kredi notu çıkmaktadır.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan Banka İşlemleri

Yukarıda ki bilgilerden de anlaşılacağı gibi kredi notunun düşmesinin nedeni, birey ve kurumların bankalara olan sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemiş olmamasıdır. Basit örnekler verirsek kredi kart  borcunun asgari ödemesini yapmak veya son ödeme tarihinden sonra ödeme yapmak veya hiç yapmamak, kredilerin zamanında ödenmemesi veya eksik ödenmesi, ek hesap borçlarının zamanında kapanmaması, sık sık kredi başvurusu yapmak ve kredi başvurularından olumsuz cevap almak, kesilen çekin karşılıksız çıkması, bankanın müşterisi adına verdiği teminat mektubuna karşılık müşterisinin borcunu ödememesi, bankanın yasal takip başlatması, icraya vermesi gibi tüm olumsuz bankacılık davranışları kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi Notunun Düşmesinin En Büyük Nedeni Ödenmeyen Borçlardır

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunu düşüren nedenleri kategorilere ayırdığını ve en fazla kredi notunun düşmesine neden olan davranışların kredi, kredi kart ve diğer borçların zamanında ödenmemesi olarak belirlemiş ve oran olarak da %25’lik pay ayırmıştır. Banka borçlarının 90 gün boyunca ödenmemesi demek bankanın müşterisi hakkında yasal takip başlatma hakkı elde etmek demektir ki yasal takip ve icra takipleri başlatılan müşteriler Kara Liste adını verdiğimiz finansal sabıkalı listesine adları yazılır. Bu kişilerin kredi notları en dip seviyeye indiği gibi isimleri 5 yıl boyunca kara listede kalacaktır. Son olarak bu kişiler 5 yıl boyunca da hiç bir banka ürün ve hizmetinden faydalanamayacaktır.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı finans makalemizde ev hanımları kredi çekebilirmi, KOSKEB kadın girişimci kredileri ve Mikro Kredi Nedir hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*