Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Kurumlar

Ev ekonomisine katkıda bulunmak  veya iş dünyasına atılmak isteyen bayanlar, yetenekli oldukları iş kollarında, ticarete atılmak için banka kredilerine başvurmaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar yazımızda ev hanımlarına kredi veren bankalar ve kredi kullanabilme şartları, bankalar ev hanımlarına kredi veren kurumlardan bahsedeceğiz.

Gelir Belgesi Gösteremeyen Ev Hanımlarına Kredi Verilmez.

Tüm bankalar, ev hanımlarına kredi kullandırmaktadır. Ancak bankalardan kredi kullanabilmek için mutlaka bankalara gelir belgesi veya kullanılacak krediye karşılık ipotek vermeleri gerekir. Bankalar, gelir belgesi olmayan ev hanımlarına, kredi dönüşünde yaşanacak sıkıntılara meydan vermemek için kredi kullandırmamaktadır.

Ev hanımlarının bankalardan kredi kullanabilmesi için ya gelir belgesi ibraz etmesi gerekir ya da ev hanımlarının namına eşi, kardeşi veya bir yakını, kendi namına kredi kullanabilir .Tabi bu kişilerin de kredi kullanabilme şartlarını yerine getirmesi gerecektir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, TEB gibi bankalar, kredi şartlarının uygunluğu durumunda ev hanımlarına kredi vermektedir.

KOSKEB Kadın Girişimcilere Hibe ve Faizsiz Kredi Vermektedir. 

Ev hanımlarının bankalar dışında kredi desteği alabilecekleri diğer bir kurum ise KOSKEB’dir. Yeni iş kurmak isteyenlere kucak açan ve verdiği hibe ve faizsiz kredi desteğiyle yeni iş kuracakların imdadına yetişmiş bir kurumdur. KOSKEB, özellikle kadın girişimcilere öncelik tanımakta ve kadın girişimcilere erkek girişimcilere göre daha fazla kredi desteği vermektedir. Ev hanımlarının verecekleri iş planının KOSKEB tarafından kabulüyle hibe veya faizsiz kredi kullanabilirler.

Mikro Kredi Nedir ?

Son olarak ev hanımları mikro krediler sayesinde kredi desteği alabilirler.Türkiye Grameen Mikrofinans Programı dahilinde iş kurmak isteyen ev hanımlarına 1.000 TL ile 15.000 TL arasında mikro krediler verilmektedir. Mikro kredinin en önemli özelliği ise tek bir girişimci kadına verilmeyip 5 kişilik iş kurmak isteyen kadın girişimcilere verilmesidir. Mikro kredilerde kefil, gelir belgesi gibi şartlara gerek yoktur. Yeter ki iş kurmak isteyen 5 ev hanımı bir araya gelsin ve yapacakları işin detayını TGMP ekibine anlatsın ve onu ikna etsin. TGMP yetkilisinin onay vermesiyle 5 kişilik kadın grubu 3 gün sürecek bir eğitim programından sonra yine TGMP yetkililerin belirlediği tutar kadar kredilerini alabileceklerdir. Mikro kredilerin geri ödemesi ise haftalık, 15 günlük veya aylık olarak kazanılan gelirden verilebilecek tutar şeklinde olacaktır. Yani bankalar gibi aylık sabit geri ödemesi olmayıp, değişken tutarlarda geri ödeme yapılabilir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Emeklilere PTT'den İhtiyaç Kredisi başlıklı finans makalemizde emekli maaşıyla PTT kredisi nasıl alınır, PTT ihtiyaç kredisi faiz oranı ve PTT'den ihtiyaç kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*