Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

Bankalardan kullanılan kredilerin ödenememesi veya kredi kartlarının borçlarının ödememesi durumunda bankalar belli ödememe süresi sonrası alacağını tahsil etmek için müşterisi hakkında yasal takip başlatırlar. Öyle ki 90 gün boyunca ödenmeyen kredi kartı ve kredi borçları sonrası bankalar, alacaklarını tahsil etmek için borç dosyasının hukuk departmanına gönderir. Ancak yapılacak icra takibi sonrası da banka alacağını tahsil edemeyebilir. Bu durumda aklımızda bir soru gelebilir. Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur? Sorusuna doğru ve detaylı bilgiler vereceğiz.

Borçlunun Hayatını Kazandıracak ve Devam Ettirecek Mallara Haciz Uygulanamaz

Hemen belirtelim ki kredi kullanan veya kredi kart borçlarını ödeyemeyen tüketicilere bankalar her ne kadar icra takibi başlatsa da borçlunun geliri olmadığında, üzerinde kayıtlı taşınır taşınmaz mal olmadığında veya kefili olmadığında bankalar icradan eli boş döneceklerdir. Bu durumda icra daireleri borç dosyasını geri gönderir. Hemen belirtelim ki bankalar borçlunun evine de icra takibi yapamıyorlar. Şöyle ki borçlunun evine gelecek icra takiplerinde, borçlunun hayatını idame etmesi için gerekli hiç bir mala haciz uygulanamaz. Ancak aynı üründen birden fazla varsa fazla olan mallara icra takibi yapılabilir. Diyelim ki borçlunun evinde 2 tane televizyon, buzdolabı varsa fazla olan mallara icra takibi yapılabilir. Yine borçlunun iş yerine yapılacak icralarda da yine borçlunun hayatını kazanabilmesi için gerekli araçlarına da icra takibi yapılamaz. Mesela bir berberin koltuğuna, tıraş makinesine el konulmaz.

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları İçin Zamanaşımı 20 Yıldır

Halk arasında bankalara ait kredi ve kredi borçlarına dair yanlış bir inanış vardır. Güya kredi ve kredi kart borçları 5 yıl sonra siliniyor diye. Ancak böyle bir yasa bulunmamaktadır. Ödenmeyen kredi ve kredi kart borç zaman aşımı 20 yıldır. Borçlu ise belli bir süre sonra borcuna karşılık haciz yapılacak malı, geliri olmadığına dair icra dairelerine başvurabilir ve aciz vesikası alabilir. Aciz Vesikası alanlara bankalar hiç bir şekilde kredi, kredi kartı, ek hesap gibi hiç bir banka ürün ve hizmetlerini kullandırmazlar. Ancak şunu da belirtelim ki 20 yıl zaman süresinde borçlunun üzerine kayıtlı olarak aldığı tüm taşınır ve taşınmaz mallara için tekrar icra takibi başlatılır. Aynı işlem alacaklının maaşlı bir işe başladığında da başlar ve maaşa haciz işlemi başlatılacaktır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*