Çek Kırdırma Nedir?

Çek, Borçlunun, borcuna karşılık alacaklıya borcunun genellikle bankalara hitaben yazılan ödeme emir belgesidir. Özellikle ticari işletmelerin, ürettiği malların veya vermiş oldukları hizmetlere karşılık alıcılarından almış oldukları, belli bir ödeme süresi olan, bir kambiyo senedi türü olan çekler, günümüzde en çok kullanılan ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Çeklerin, ödeme vadesi gelmeden alacağın tahsili mümkün değildir. Ancak çeklerin, ödeme gününden önce belli komisyon oranları ile vadesi gelmeden çekin karşılığının tahsili mümkündür. Çek kırdırma adını verdiğimiz bu işlemlerin nasıl yapıldığı, izlenen yollar, komisyon ücretleri hakkında ki tüm bilgileri Çek Kırdırma Nedir? Yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Niçin Çek Kırdırma İhtiyacı Duyulur?

Çek sahipleri, vadesi gelmeyen çeklerin karşılığını bankadan talep edemezler. Ancak kişiler ve işletmeler, paraya ihtiyaçları olduğunda veya üretim yapabilmeleri için gerekli ham maddelerin temini, çalışanların ücretlerini ödemek istemesi gibi durumlarda, çeklerin ödeme vadesi gelmeden, Çek Kırdırma adını verdiğimiz yöntemle çeklerini tahsil edebilmektedirler.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma işlemlerini genellikle Factoring adı verilen finans kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Factoring şirketleri, vadesi gelmemiş çekleri belli komisyon oranlarına göre kırmakta ve çeki tahsil etmektedir. Çek kırdırma da komisyon oranlarını belirleyen en önemli faktör çekin vade süresidir. Çekin vade süresi ne kadar çoksa alınacak komisyon  oranları da o kadar çok artacaktır. Komisyon oranları, çekin toplam tahsilinin %3 ile %8 arasında değişiklik göstermektedir. Factoring şirketleri, çek kırma işlemini yaparken, çeki kesen borçlunun daha önce ki çek raporlarını da dikkate alır. Daha önce ki çeklerinde sorun yaşanmış firmalara ait çeklerin kırdırma işlemlerini askıya alırlar.

Çek Kırdırma Nerelere Yaptırılmalıdır?

Piyasalarda çek kırdırma işlemlerini Factoring şirketleri dışında finans şirket özelliği olmayan kurumlar ve kişiler tarafından da yapılmaktadır. Ancak belirtelim ki Factoring şirketleri, yasal kurumlardır ve Hazine Müsteşarlığından izin alınarak kurulan finans kuruluşlarıdır. Hazine Müsteşarlığından izni olmayan kurum ve kişilerin yapacakları çek kırdırma işlemlerinde büyük riskler olacağını ve yine Factoring şirketlerinin uygulamış oldukları komisyon oranlarından daha yüksek komisyon oranları uyguladıklarını hatırlatmak isteriz.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan İşkur İşbaşı Eğitim Programlarına Katılanlara Maaş başlıklı finans makalemizde İşbaşı eğitim programına kimler katılabilir, İşkur işbaşı eğitim programları ve İşkur İşbaşı Eğitim Programlarına Katılanlara Maaş hakkında bilgiler sunulmaktadır.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*