Yeni Doğan Çocuk Parası 2017

Ülkemizde ki genç nüfus sayısını artırmak ve ailelere çocuk yapması konusunda teşvik edici bir etkiye sahip olan süt parası veya bilinen ismiyle yeni doğan çocuk parası, 2015 yılından itibaren ödenmeye başlamıştır. Yeni doğan çocuk parası 2017 yazımızda, doğum parasının nasıl alınacağı, nereye başvurulacağı, şartları ve verilen miktar hakkında bilgiler vereceğiz.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Öncelikle şunu söyleyelim ki çocuk parası, doğum yapan her aileye, almış olduğu ücret ve mesleğine bakılmaksızın verilmektedir. Ölü doğan çocuklara yeni doğan çocuk parası verilmektedir. Çocuk parası alabilmenin en önemli şartı ise çocuğun 2015 ve sonra ki yıllarda doğma şartı aranmaktadır. 2015 yılından önce doğan çocuklar için ailelere çocuk parası verilmemektedir.

Çocuk Parası Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ve Nereye Başvurulur?

Çocuk parası alabilmek için doğan çocuğa hastanelerden alınacak olan doğum belgesiyle beraber nüfus müdürlüklerine başvurulacak ve yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı çıkarılacaktır. Yeni çıkarılan nüfus cüzdanıyla beraber, ikamet edilen yerde ki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Eğer ki ikamet edilen yerde bakanlığın müdürlüğü yoksa o zaman da Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne başvurulması gerecektir. Yeni doğan çocuk parasını almak isteyen kamu dairelerinde çalışan memur ve işçi ise onlarda çalışmış oldukları kurumun personel müdürlüklerine veya varsa İnsan Kaynakları Müdürlüklerine başvurmaları gerecektir. Yeni doğan çocuk parasından yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yararlanabilmektedir. Yurt dışında ki yurttaşlarımızda, yaşadıkları ülkede ki Büyük Elçiliklere veya Türk Konsolosluklarına başvurmaları gerekir.

Çocuk Parası Ne Kadardır?

Peki, yeni doğan çocuk parası ne kadar?Sorusuna gelelim. Öncelikle çocuk sınırlaması olmadığını ve doğan her çocuk için devlet tarafından ailelere çocuk parası verildiğin hatırlatalım. 1 çocuk için ödenen yardım 300 lira, 2 çocuk için 400 lira ve 3 ve 3 çocuk üstü için de 600 lira verilmektedir. Ayrıca ikiz doğuran ailelere 700 lira, üçüz doğuran ailelere 1300 lira ve dördüz ve üstü doğuranlara ise çocuk başı 600 lira çocuk yardım parası verilmektedir.

Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Son olarak, çocuk yardım parası nasıl sorgulanır?Sorusuna cevap verelim. Bunun için yapmanız gereken e-devlet şifrenizle Turkiye.gov.tr adresine girerek çocuk parası sorgusu yapabilir ve yardım parasının hesaba aktarılıp aktarılmadığı sorgulanabilir. Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 183 ve 144 numaralı telefonlarıyla da çocuk parası sorgulaması ve hesaba yatırılıp yatırılmadığı öğrenilebilir.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Sicili Bozuk Olanların Sicili Nasıl Temizlenecek? başlıklı finans makalemizde 2017 yılı sicil affı çıktı, 2017 yılı sicil affından kimler yararlanacak ve 2017 yılı sicil affının şartları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*