Kredi Sicili Bozuk Olanların Sicili Nasıl Temizlenecek?

2017 yılının ilk torba yasasının meclis kurulundan geçmesiyle özellikle sicil affı bekleyenler için müjdeli haber çıktı. Ancak sicil affından yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Kredi sicili bozuk olanların sicilini nasıl temizleyeceklerini, hangi yükümlüklerini yerine getirmeleri gerektiği konusunda okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

Kredi Sicil Notu Niçin Bozulur?

Kredi sicil notunun bozulmasının ana sebebi, bankalara olan borçların ödenmemesidir. Bankalar, çeki karşılıksız çıkan, senetleri protesto olmuş veya 90 gün boyunca kredi, kredi kartı, vadesiz hesaplara açılan ek limitlerin ödenmemesi durumunda müşterileri hakkında yasal takip başlatmaktadır. Yasal takip sürecinde borcun ödenmemesi durumunda İcra kanalıyla borcun tahsili gerçekleştirmektedir. Hakkında yasal takip başlatılan ve borçlarından dolayı bankalar tarafından icraya verilmiş olanların isimleri Merkez Bankası’nın Kara Listesine girmekte ve kredi sicil notu bozulmaktadır. Kredi sicil notunun bozulması ve kara listeye girmesiyle, tüketiciler 5 yıl boyunca bankaların hiç bir ürün ve hizmetinden yararlanamamaktadır.

Sicil Affının Şartları

2017 yılının ilk torba yasasıyla sicil affı çıkartılmıştır. Ancak 2017 yılı sicil affından yararlanabilmek için halen bankalara borcu olan tüketiciler, 6 ay içinde borçlarını kapatacak ya da yapılandıracaklardır. Borçlarını ödemeyen veya borçlarını yapılandırmayan tüketiciler sicil affından yararlanamayacaktır. Sicili bozuk olan tüketiciler, 6 içinde borcu olan bankalara gidip, ödemedikleri borçlarını 36 aya kadar vadelendirebileceklerdir. Borçlarını ödeyen tüketiciler, borçlarını ödediklerine dair belgeleri Merkez Bankası’na göndereceklerdir. Yapılacak kontroller sonrası borcunu ödeyen, sicili bozuk olan tüketicilerin sicil kaydı düzelecek ve sicil affından yararlanabileceklerdir.

2 Milyon 400 Kişiye Sicil Affı

Sicil affıyla beraber, banka borçlarından dolayı hakkında yasal takip başlatılmış ve sicili bozulmuş olan yaklaşık 2 milyon 400 yüz kişi tekrar banka ürün ve hizmetlerini kullanmaya başlayacak. Özellikle bankalardan kredi kullanamayan KOBİ’ler sicil affından yararlanıp, işletmelerini büyütmek için bankalardan tekrar kredi çekebileceklerdir.

Kredi Kullandırmak Bankaların İnisiyatifinde

Sicilini düzenleyen tüketiciler, tekrar bankalara kredi, kredi kart için başvuru yapabileceklerdir. Ancak şunu belirtmekte de fayda var ki her ne kadar sicillerini temizleseler bile bankalar, o kişilere kredi ve kredi ürünlerini verip vermemesi tamamen bankanın inisiyatifindedir. Yasa, bankalara şart koşmayıp, banka ürün ve hizmetlerin kullanım taktirini bankalara bırakmıştır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Yapı Kredi Cüzdan Nedir? başlıklı finans makalemizde Yapı Kredi cüzdan mobil sanal hizmetleri, Yapı Kredi cüzdan uygulaması nasıl indirilir ve Yapı Kredi Cüzdan uygulamasıyla neler yapılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*