Dövizle Kira Dönemi Bitti mi?

2016 yılının ekonomi alanında en çok konuşulan konusu şüphesiz dolar oldu. Doların 4 lira sınırlarına kadar dayanması, dövizle kira ödeyenleri zor duruma düşürdü. Kiracıların tek tek mülkiyetleri terk etmesi de mal sahiplerini zor duruma düşürdü. Dövizle kira dönemi bitti mi? Yazımızda döviz ile kira döneminin nasıl etkilendiğini ve alınan kararlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Artık Dövizle Kira Dönemi Bitti Diyebiliriz

Dövizin yükselmesi ile sadece döviz ile kirada oturanları değil döviz ile ticaret yapanları da zor duruma düşürdü. Doların 4 lira sınırlarına dayanmasıyla dolar ile kira ödeyenlerin ceplerinde 2016 yılında çok fazla para çıktı. Özellikle ticari amaç ile kiralanan iş yerlerinde dolar kurunun fırlamasıyla ticarethanelerin kar marjlarında ciddi azalımlar yaşandı. Bu yüzden 2016 yılında 120 bin kişi döviz ile kira sisteminden vazgeçti ve mülkleri boşalttı. Bu yaşananlar sadece döviz ile kira ödeyenleri değil mülklerini döviz cinsinden kiralayanları da zor duruma düşürdü. Mülklerini döviz cinsinden kiraya veremeyen mülk sahipleri mecburen Türk Lirasına dönüş yaptı.

Döviz İle Ticaret Yapan İşletmelerde Türk Lirasına Dönüş Yaptı

Dövizin yükselmesi, döviz ile mal alımı yapan işletmeleri de zor durumda bıraktı. Döviz ile almış oldukları mallara, dövizin yükselmesiyle neredeyse 1.5 katı daha fazla sermaye ödemek zorunda kalan işletmeler, çareyi tedarikçilerin döviz kur sabitlemesini istediler. Ancak bu teklif de imalatçı firmalar tarafında ret edildi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası işletmeler, mallarını ya dövizi sabitleyen ya da Türk Lirası cinsinden tedarik eden tedarikçilere yönelmesine neden oldu. Alınan bu karar sonrası özellikle Türkiye’ye mal ihraç eden tedarikçi firmalarını da etkiledi. En sonunda en inatçı tedarikçi firmalar bile işletmelerle ortak bir yol bulmaya karar verdi.

2017 Dolar Kur Endişesi Hem Kiracıları Hem de İşletmeleri Dövizden Uzak Durmasına Neden Oluyor

2017 yılının mart ayına kadar ülkemizde döviz ile kira sözleşmesinde yüzde 85’lere varan ciddi düşüşler yaşandı. Bu düşüşler sonrası diyebiliriz ki ülkemizde döviz ile kira sistemi bitti diyebiliriz. Aynı şekilde yurt dışından mal alımlarında da ya kur sabitlenmesi yada Türk lirası değerinden mal tedarik eden firmalarla anlaşma sağlandı. 2017 yılı için doların ne olacağı hakkında kesin bir yargıya varılamaması, dünya da yaşanan krizler, global değişikler ve ülkemizde ki siyasi gerginlik, başkanlık seçimi gibi nedenlerden dolayı da hem kiracılar hem de işletmeler döviz ile ticaret yapmamaya başladılar.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan FED Faiz Kararını Açıkladı başlıklı finans makalemizde FED Faiz Kararını Açıkladı ve FED mart 2017 faiz kararı hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*