FED Faiz Kararını Açıkladı

Doların tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ki kur değerini belirleyecek en önemli olayların başında Amerikan Merkez Bankasını alacağı kararlar yer almaktadır. Merakla beklenen FED faiz kararı açıklandı. FED, yapmış olduğu açıklamada faiz artırıma gittiğini ve yıl içinde 3 kez faiz artırımı olacağını bildirdi.

FED, Politika Faiz Oranını 25 Baz Artırım Kararı Aldı

Ekonomi dünyasının merakla beklediği Amerikan Merkez Bankası, Mart ayı faiz kararı sonunda açıklandı. Alınan karar ekonomi dünyası için sürpriz olmadı. FED, dolar politika faiz oranını 25 baz puan artırdı ve yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti. FED, yaptığı diğer açıklamada ise 2017 yılında 3 defa faiz artırımına gideceğini duyurdu.

FED’in Küçülme Kararı Alması ve Faiz Artırım Sayısını Artırma Dolar Kurunu Belirleyecek

FED’in açıklamasından sonra gözler dolara çevrildi. Dolar günü ser düşüş ile kapattı. FED, toplantısından önce 3.716 civarlarında dolaşan dolar, yüzde 1.47 oranında düşüş yaşayıp günü 3.686 lirayla kapattı. Doların 2017 yılında nasıl seyir alacağı ise FED’in 2017 yılında yapacağı 4 toplantı sonucu ve alacağı faiz kararları etkili olacaktır. FED’in açıkladığı gibi 2017 yılında 3 defa faiz artırımı yerine 4 ve üstü faiz artırım kararı alınırsa dolarda çok hızlı bir yükseliş olacağı aşikardır. Yine FED’in küçülme kararı alması da doların 2017 yılı seyrini belirleyecektir.

Mart Ayı Para Politika Kurulu Kararı da Doların Kur Değerini Belirleyecek

FED’in kararından sonra gözler Merkez Bankasına çevrildi. 16 Mart 2017 tarihinde yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulunda alınacak kararlarda doların seyrini belirleyecek. Yapılacak Para Politikası Kurulunda, geç likidite penceresini ve faiz koridoru üst bandında artışa gideceği düşünülüyor. Yine Merkez Bankasının, faiz artırımına girmeyip Mart ayını pas geçmesi de beklenen kararlar arasında yer almakta. Merkez Bankasının, geç likidite penceresinde 100 baz puan kararı alması da doların düşüşüne neden olacaktır. Doların 1.500 lira ile 1.600 lira arasında kur değişikliği yaşayacağı düşünülmektedir. Ülkemizde doların kur değerini belirleyecek en önemli gelişme ise nisan ayında yapılacak başkanlık referandumu belirleyecek gibi gözüküyor. Referandumdan çıkacak sonuç, ülkemizde doların kur değerini ve 2017 yılı tahmini dolar kurunu belirleyecek  en önemli faktör olacak.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Tapu Harçları İndirildi başlıklı finans makalemizde damga vergisi sıfırlandı, Tapu harçları binde 20 yerine binde 15 oldu ve Tapu Harçları İndirildi 2017 hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*