Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Binaların teknik alt yapı, ısı yalıtım ve ısım kullanım kalitesini gösteren belgelere Enerji kimlik belgesi adı verilmektedir. Bilindiği gibi hükumetin 2007 yılında almış olduğu bir kararla tüm binalarda enerji kimlik belgesi zorunluğu gelmiş ve tüm binaların bu belgeleri almaları için de 10 yıl süre tanınmıştı. Bu 10 yıllık süre 2 Mayıs 017 tarihinde sona erecek. Enerji kimlik belgesi almayan daireler satılamayacak, kiraya verilemeyecek, elektrik, su abonelikleri alamayacaklardır.

Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Binalar Satılamayacak, Kiraya Verilemeyecek

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu tarafından 2007 yılında alınan karar ile  Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması için tanınan 10 yıllık süre 2 Mayıs 2017 tarihinde bitiyor. 2 Mayıs 2017 tarihinden sonra binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince bu tarihten sonra mevcut tüm binaların alım-satım ve kiralama işlemlerinde binanın yeni sahibine veya kiracısına, binaya ait Enerji Kimlik Belgesinin ibraz edilmesi zorunlu hale getiriliyor.

Bakanlığın Yetki Verdiği Kurumlar Tarafından Enerji Kimlik Belgesi Alınacaktır

Enerji kimlik belgesiyle ilgili bilinen en yaygın yanlış inanış bu belgenin sadece ısı yalıtımı yapılmış binalara verilmesidir. Ancak enerji belgesi alabilmek için binalara ısı yalıtım zorunluluğu bulunmamaktadır. Enerji Belgelerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları tarafından yetki verilmiş kurumlar tarafından alınacaktır. Bakanlığın yetki verdiği kurumların listesine de hem bakanlığın web sitesinden hem de ekbbelgesi.com.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Burada tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus bakanlığın yetki vermediği kuruluşlardan alınacak enerji belgeleridir. Buralardan alınacak belgeler geçersiz olacağını unutmayınız.

Enerji Kimlik Belgeleri Enerji Verimliliğine Göre A ve G Sınıfına Kadar Sınıflandırılacaktır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan enerji belgelerinde ki amaç ise  yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koymaktır. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor olması da diğer önemli bir husustur. Enerji kimlik belgeleri, binaların enerji verimlilik seviyelerine göre A sınıfından G sınıfına kadar sınıflandırılmaktadır. A sınıfı enerji verimlilik açısından en iyi performansı gösterirken G enerji kimlik belgesi ise enerji verimliliği açısından n kötü performansı göstermektedir. Ülkemizde TS 825 standardına uygun olarak ısı yalıtımı yapılan binalar genellikle C sınıfı çıkmaktadır. Yeni yapılan binalarda ise enerji kimlik belgesi alabilmek için enerji verimliliğin en az C sınıfında olma zorunluğu bulunmaktadır. Mevcut binalarda ise enerji performansı zorunluluğu aranmamaktadır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Açlık Sınırı Arttı başlıklı finans makalemizde 2017 nisan açlık sınırı, 2017 nisan bekar çalışan yaşam maliyeti ve 2017 nisan yoksulluk sınırı hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*