Açlık Sınırı Arttı

Her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınır raporunun Nisan ayı sonuçları belli oldu. Buna göre açlık sınırı mart ayına göre yüzde 2.51 oranında artarak 1.518 lira oldu. Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunda yoksulluk sınırında arttığı görüldü. Nisan ayı yoksulluk sınırı da 4.944 lira olduğu açıklandı.

Açlık Sınırı 1 Ayda Yüzde 2.51 Arttı

Türk-İş raporuna göre açlık ve yoksulluk sınırı Nisan ayında mart ayına göre yüzde 2.51’lik bir artış yaşandı. Mart ayında ki açlık ve yoksulluk sınırı olarak 1.480 lira olarak açıklanmıştı. Nisan ayında ise bu rakamda 35 liralık bir artış olduğu görüldü. Nisan ayı açlık sınırında hesaplanan bu rakamlar sadece 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için gerekli gıda maddeleri dikkate alınarak hesaplanmıştır.

Yoksulluk Sınırında 121 Liralık Artış Yaşandı

Türk-İş raporunda nisan ayı yoksulluk sınırı da açıklandı. Yoksulluk sınırı hesaplanırken 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için gerekli gıda maddeleriyle beraber ulaşım, eğitim, sağlık, konut, ısınma ve diğer ihtiyaçları da göz önünde tutularak hesaplanmıştır. Nisan ayı yoksulluk sınırı da 4.944 lira olarak hesaplanmıştır. Mart ayı yoksulluk sınırına baktığımızda ise bu rakamın 4.823 lira olduğu görülmektedir. 1 aylık zaman diliminde yoksulluk sınırında 121 lira artış olduğu görülmektedir.

Mutfak Enflasyonu da Arttı

Türk-İş raporunda Nisan ayında bir bekar çalışanın aylık yaşama maliyeti de açıklandı. Raporda Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.899 lira olarak açıklandı. Türk-İş raporunda en dikkat çeken nokta ise mutfak enflasyon oranında ki değişmeler oldu. Başkent Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı mart ayına  göre yüzde 2.51 oranında artış gösterdi. Mutfak enflasyon oranında ki değişmeler incelendiğinde yılın ilk dört ayında fiyatlardaki artış yüzde 5.99 oranında gerçekleşti. Mutfak enflasyon oranında ki yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 3.38 olarak hesaplandı.Gıda  enflasyonunda son bir yıllık itibariyle artış oranı yüzde 9.45 olduğu açıklandı.

Bu oranlardan da anlaşıldığı gibi ülkemizde ki çalışanların aldığı maaşlar göz önünde tutulursa çalışanların yüzde 65’lik kesiminin açlık ve yoksulluk sınırının altında çalıştığı görülmektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan TEB Yüzde 12 Faizli Vadeli Hesap Faiz Kampanyası başlıklı finans makalemizde TEB vadeli mevduat faiz oranları ve TEB Yüzde 12 Faizli Vadeli Hesap Faiz Kampanyası hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*