Findeks Nedir?

Bankalardan kredi kullanabilmenin temel şartlarından biri kredi notudur. Kişi ve kurumların daha önce ki tüm banka hizmet ve ürünlerinin ödeme performansları kredi notunu belirler. Kişi ve kurumların tüm banka ve hizmetlerinde ki ödeme performansları düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Kredi Kayıt Bürosu’da bu verileri değerlendirir ve kişi, kurumların kredi notlarını belirler. Bu bilgilerden herkes faydalansın diyerek de Findeks adı verilen dijital bir platforma yüklenir. İşte Findeks nedir? Yazımızda Findeks’in ne işe yaradığı, hangi hizmetleri verdiği ve nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Bankalar arası iletişim bilgisinin yaygınlaşması ve daha müşteri hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla 1995 yılında Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Akbank, Yapı Kredi bankasının girişimleriyle Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur.

Kredi Kayıt Bürosunun Faaliyetleri Nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosunun 2017 yılı için şu an banka, Leasing, Factoring, sigorta şirketleri de dahil olmak üzere 151 üyesi bulunmaktadır. Üye kurumlar, müşterilerinin kurumlarında yapmış oldukları tüm işlemleri belli dönemlerde periyodik olarak Kredi Kayıt Bürosuna gönderir. Kredi Kayıt Bürosu ise bu bilgileri değerlendirirken kişi ve kurumların, hangi hizmet ve ürünleri kullandığı, kullanılan ürün ve hizmetlerin geri ödenme performanslarını değerlendir ve kredi notu adını verdiğimiz 0 ile 1900 puanları arasında puan derecelendirmesi yapar ve kredi notunu belirler.

Findeks Niçin Kurulmuştur?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notları yine Kredi Kayıt Bürosu tarafından 2014 yılında kurulmuş olan Findeks bilgi platformuna yüklenir. Findeks, müşterilerine hizmet verirken sadece kredi notu hizmeti vermeyip çek raporu, teminat mektubu raporu, takip, izleme, başkasına ait kredi notu gibi bir çok finansman hizmeti de vermektedir. Kredi Kayıt Bürosuna bağlı üyeler, kendi kurumlarından finans hizmeti almak isteyen müşterilerinin finansman performanslarını Findeks sayesinde görmüş olur ve finansman kararlarını Findeks bilgilerini ışığında veriler.

Findeks Kimlere Hizmet Vermektedir?

Findeks’i sadece üye kurumlar değil kişilerde kullanabilmektedir. Kendi kredi notunu öğrenmek isteyen veya özellikle ticaretle uğraşana ve vadeli mal satışı yapacak olan işletmeler, mallarını satacağı işletme ve kişilerin kredi notlarını ve diğer finansman bilgilerini Findeks sayesinde öğrenebilecek ve karar verebileceklerdir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*