Kredi FX

İşsizlere Kredi Veren Bankalar

İşsizlere Kredi Veren Bankalar

İşinden ayrılmış olan ve ekonomik dar boğaza düşmüş olanlar, nakit ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredileri kullanmak isterler. Ancak bankaların kredi talebinde bulunanlardan istedikleri ilk kural gelir belgesidir. Gelir belgesi olmayan buna rağmen işsizlere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu yazımızda da işsizlerin hangi yollara başvurarak bankalardan kredi kullanabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Gelir Belgesi Kredi Kullanımının İlk Şartıdır

Bilindiği bankalardan kredi kullanabilmenin iki temel şartı bulunmaktadır. İlki gelir belgesidir. Bankalar, verecekleri kredilerin geri dönüşümünü sağlamak için müşterilerinden mutlaka gelir belgesi isterler. Bu gelir belgesi maaş bordosu olduğu gibi kira ,faiz, çiftçilik gelirleri de olabilir. Ancak her ikisi de yoksa bankaların o kişilere kredi vermeleri neredeyse imkansızdır.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Yok

Bankaların kredi talebinde bulundukları kişiden istedikleri ikinci şart ise kredi notudur. Daha önce ki banka ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar ve bankalardan kullanılan kredi kartlarının, kredilerin, ek hesapların ödenmemesi, ödeme tutarlarının eksik yapılması veya 90 gün boyunca ödenmeyen borçlardan dolayı yasal takip başlatılmış ve borçluya icra takibi başlatılmışsa bankalar o müşterilerine de kredi kullandırmayacaklardır.

İşsizlerin Kredi Kullanabilmeleri İçin İpotek Vermeleri ve Kefillik Gerekir

Bankaların yukarıda açıkladığımız kredi kullanım şartlarını taşımayan işsizlerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için bankalara mutlaka bir teminat göstermeleri gerekir. Bu teminatların ilki taşınır ve taşınmaz malların banka namına ipotek edilmesi olacaktır. Eğer ki işsizlerin üzerinde konut, arsa, tarla, iş makinesi, otomobil gibi taşınır ve taşınmaz mallar varsa bu malların banka namına ipotek edilmesiyle kredi kullanılabilir. Ancak bu kredilerin tüketici kredilere göre daha masraflı olacağını da belirtelim. Çünkü bankalara verilen ipotek mallarının her yıl sigorta bedelleri bulunmaktadır. Bu bedeli ödemek de kredi kullanana aittir. İşsizlerin kredi kullanmalarının diğer bir yolu ise krediye karşı kefil göstermesidir. Eğer ki kredi kullanan işsizler, sabit geliri olan ve kullanılacak toplam kredi tutarının taksitlerini ödeyebilecek geliri olanların krediye karşı kefil olması gerekir. Bankalar, kefillerin kredi notu ve gelir belgesi şartları uyarsa kredi başvurusunu onaylarlar. İpotek ve kefillik dışında işsizlerin kredi kullanabilme şansı bulunmamaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Pilotluk Kredisi Nedir? başlıklı finans makalemizde pilotluk kredi faiz oranları, pilotluk kredisi ve pilotluk kredisi veren bankalar hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ