İşsizlere Kredi Veren Bankalar

İşinden ayrılmış olan ve ekonomik dar boğaza düşmüş olanlar, nakit ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredileri kullanmak isterler. Ancak bankaların kredi talebinde bulunanlardan istedikleri ilk kural gelir belgesidir. Gelir belgesi olmayan buna rağmen işsizlere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu yazımızda da işsizlerin hangi yollara başvurarak bankalardan kredi kullanabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Gelir Belgesi Kredi Kullanımının İlk Şartıdır

Bilindiği bankalardan kredi kullanabilmenin iki temel şartı bulunmaktadır. İlki gelir belgesidir. Bankalar, verecekleri kredilerin geri dönüşümünü sağlamak için müşterilerinden mutlaka gelir belgesi isterler. Bu gelir belgesi maaş bordosu olduğu gibi kira ,faiz, çiftçilik gelirleri de olabilir. Ancak her ikisi de yoksa bankaların o kişilere kredi vermeleri neredeyse imkansızdır.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Yok

Bankaların kredi talebinde bulundukları kişiden istedikleri ikinci şart ise kredi notudur. Daha önce ki banka ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar ve bankalardan kullanılan kredi kartlarının, kredilerin, ek hesapların ödenmemesi, ödeme tutarlarının eksik yapılması veya 90 gün boyunca ödenmeyen borçlardan dolayı yasal takip başlatılmış ve borçluya icra takibi başlatılmışsa bankalar o müşterilerine de kredi kullandırmayacaklardır.

İşsizlerin Kredi Kullanabilmeleri İçin İpotek Vermeleri ve Kefillik Gerekir

Bankaların yukarıda açıkladığımız kredi kullanım şartlarını taşımayan işsizlerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için bankalara mutlaka bir teminat göstermeleri gerekir. Bu teminatların ilki taşınır ve taşınmaz malların banka namına ipotek edilmesi olacaktır. Eğer ki işsizlerin üzerinde konut, arsa, tarla, iş makinesi, otomobil gibi taşınır ve taşınmaz mallar varsa bu malların banka namına ipotek edilmesiyle kredi kullanılabilir. Ancak bu kredilerin tüketici kredilere göre daha masraflı olacağını da belirtelim. Çünkü bankalara verilen ipotek mallarının her yıl sigorta bedelleri bulunmaktadır. Bu bedeli ödemek de kredi kullanana aittir. İşsizlerin kredi kullanmalarının diğer bir yolu ise krediye karşı kefil göstermesidir. Eğer ki kredi kullanan işsizler, sabit geliri olan ve kullanılacak toplam kredi tutarının taksitlerini ödeyebilecek geliri olanların krediye karşı kefil olması gerekir. Bankalar, kefillerin kredi notu ve gelir belgesi şartları uyarsa kredi başvurusunu onaylarlar. İpotek ve kefillik dışında işsizlerin kredi kullanabilme şansı bulunmamaktadır.

Maaş Bordrosu Olmayanlara Ve Çalışmayanlara Kredi

Bu kredi imkanı için ilk olarak ipotek ettirebileceğiniz bir mülkünüzün olması gerekmektedir. Bir araba, arsa, konut vb. gibi ipotek ettirebileceğiniz bir şeyleriniz olduğu zaman bankalar size ipotek yoluyla kredi vereceklerdir. Şöyle ki bankalar sizin mülkünüzün değerini kontrol eder ve maksimum malınızın değeri kadar kredi kullanabilirsiniz. Bankalar ipotek işlemiyle kredi imkanı vermekten kaçınmazlar. Yalnızca bir uyarı da borcunuzu uzun süre ödemediğiniz zaman banka ipotek koyduğu malınıza el koyabilmektedir. Eğer ki uzun süre ödemelerinizi iyi yapar ve bankayla aranızda ki finans bağlantılarınız iyi olursa ortaya çıkan ipotek durumu da kalkar. Banka kredinizi size güvenle vermeye devam eder. Gelir belgesiz kredi almak isteyen kişiler genel olarak esnaf olmak isteyen kişilerdir. Eğer herhangi bir ipotek ettireceğiniz bir şey elinizde yoksa en zor ve sıkıntılı olan kefil yoluyla kredi kullanabilirsiniz. Tabi ki bu kefil olan kişi maaş bordrosu olan ve bankalarla arasında finansman geçmişi iyi olan kişiler olmalıdır. Kefilin bankaya sunulacak bir güvencesi olması gerekmektedir. Güvence durumunu hallettiğiniz durumda kredi kullanabilirsiniz. Bankalar kendilerini güvence altında tutmak isterler. Bu yüzden bu şartları istemektedir.

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*