İstihdam Paketiyle 1.5 Milyon Kişi İş Sahibi Olacak

Ülkemizde 2017 yılının Ocak ayı itibariyle 3 milyon 600 bin işsiz bulunmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da ülkemizde ki işsiz sayısını azaltmak, işsizlere mesleki eğitim vererek, topluma faydalı sosyal projelerde istihdam yapıp işsizlik sayısını düşürmek için İstihdam Paketini yayınladı. Bu istihdam paketi 1.5 milyon kişi iş sahibi olacak.

İşsizlere Mesleki Eğitim Kursları Verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun açıklamış olduğu istihdam paketi sayesinde başta kadınlar, engelliler ve eski mahkumlar olmak üzere işsizlere mesleki eğitimler verilecek ve devletin destek vermiş olduğu işletmelerde çalıştırılmaya başlanacak. Bu paket sayesinde 1.5 milyon kişi iş sahibi olacak. Peki istihdam paketinin içeriği nedir?

Zor İş Bulan Kesimlere Öncelik Tanınacak

Hükumetin, 1.5 milyon kişinin iş sahibi olmasını düşündüğü pakette öncelik kadınlar, engelliler ve eski mahkumlara verilmiştir. Kadınlar, engelliler ve eski özürlüler için 100 bin kadro tahsis edilmiştir. Bu kişilere mesleği eğitim programı uygulanacak ve uygun, yeteneklerine uygun iş kollarına yerleştirilecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alanlar Anlaşmalı İşletmelere Yerleştirilecek

İş Kur tarafından açılacak mesleki eğitim kurslarına katılan ve verilen eğitim sonrası Mesleki Yeterlilik Belgesi alan kişilerde yine devletin desteklemiş olduğu işletmelere yerleştirilecektir. İşletmelere yerleştirilen bu kişilerin maaşları ve sigorta primleri hazine tarafından karşılanacaktır. Ayırca devletin göndermiş olduğu işçiler işletmelerinde çalıştıran ve mesleki eğitim veren işletmelere vergi indirimi sağlanacaktır. Bu uygulama ile hem işsizler mesleki eğitim almış olup iş sahibi olacak hem de işletmeler, çalıştırmış oldukları işçiler için maaş ve sigorta primini ödemeyeceklerdir. Bu uygulama ile 200 bin kişinin iş sahibi olması planlanıyor.

2017 Yılında 20 Bin Öğretmen Alımı Ne Zaman Başlayacak?

Mezun olmuş olan ancak atanamayan öğretmenler adaylarına da bakanlıktan bir müjde geldi. Şubat ayının sonuna kadar 20 bin yeni öğretmenin ataması yapılacak. Detaylı açıklama ay sonunda ilgili bakanlık tarafından kamuoyuyla paylaşılacağı duyuruldu.

Topluma Faydalı Projelere İstihdam Sağlanacak

İstihdam paketinin diğer bir içeriği ise topluma faydalı projelerde 9 aylığına alınacak işsizler olacaktır. Park temizliği, huzur evleri, cadde ve sokakların temizliği gibi işlerde tahsis edilmek üzere 150 bin kişi işe alınacak.

Özel Sektörlerde İstihdam Paketine Destek Verecek

ÖTV ve KDV indirimine gidilen mobilya, beyaz eşya sektörü de yeni işçi alımları yapılacağını duyurdu. İstanbul, Ankara Ticaret Odaları da hükumetin istihdam paketine destek olacaklarını ve yeni işçi alımları için kaynak ayırdıklarını paylaştılar.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan PTT Sözleşmeli Memur Alımı 2017 başlıklı finans makalemizde 2017 yılı PTT memur alım şartları, 2017 yılı PTT memur alımı ve PTT memur alımı 2017 başvuru hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*