KOSKEB Desteği Verilen Sektörler Nelerdir?

Özellikle 2014 yılından günümüze kadar KOSKEB’in vermiş olduğu hibe faizsiz kredi desteklerinin limitleri, her yıl hükumet tarafından artırılarak ve daha çok girişimcinin faydalanması sağlanmıştır. İş kurmak isteyen ancak iş yeri kurmak için gerekli finansı olmayan ve işletmesini büyütmek isteyen KOBİ’ler için kapısı çalınan bir kurum olmuştur. Öyle ki çok geniş iş sektörlerine verdiği desteklerle KOSKEB artık günümüzde cazip bir finans desteği kurumu haline gelmiştir. Bu yazımızda, KOSKEB desteği verilen sektörler nelerdir? Yazımızda KOSKEB’in hangi iş sektöründe hangi iş kollarına hibe ve faizsiz kredi desteği verdiğini paylaşacağız.

 

MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI

Kömür ve linyit çıkartılması, linyit madenciliği, ham petrol ve doğal gaz çıkarımı, metal ve denir cevher çıkarıcılığı, uranyum çıkarıcılığı, kum, kil ve taş ocakçılığı süsleme ve yapı taşı üretim, tu çıkarımı ve buraya kadar sayılmış tüm işletmelere destek veren diğer işletmeler KOSKEB tarafından hibe ve faizsiz kredi desteği alabilmektedirler.

İMALAT

Gıda üretim, et ve et ürünleri imalatı, kümes hayvan eti üretimi ve işlenmesi, balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçalar  deniz hayvanlarının üretim ve işlenmesi, sebze ve meyvelerin işlenmesi, saklanması ve soğutum işletmeleri, bitkisel ve hayvanlar sıvı, katı yağ üretimi, süt ürünleri imalatı, süthane ve peynir imalathaneleri, dondurma imalathaneleri, öğütülmüş tahıl ve sebze imalathaneleri, nişasta ve nişasta ürünleri imalathaneleri, ekmek, pasta, makarna imalathaneleri, şeker ve şekerleme imalathaneleri, kahve ve çay imalathaneleri, hazır yemek ve hazır hayvan yem imalathaneleri, alkolsüz içecek imalathaneleri, dokuma ve tekstil ürünleri imalathaneleri, deri imal, tabaklanma imalathaneleri, ağaç ve ağaç ürünleri imalathaneleri, kağıt ve kağıt ürünleri imalathaneleri, boya ve boya ürünleri imalathaneleri, sabun ve deterjan imalathaneleri, cam ve cam ürünleri imalathanesi, el aletleri ve menteşe imalathaneleri, kablo imalathaneleri de KOSKEB destek kredileri almaktadır.

SU TEMİNİ, KANALİZASYON VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİ

Atıkların toplanması, tehlikeli ve tehlikesiz atıkların toplanması, metaryaların geri kazanılması, hurda ayırım, kanalizasyon faaliyetleri veren işletmelerde KOSKEB desteği alabilirler.

İNŞAAT

Kara ve demiryolu inşaatları, bina inşaatları, köprü ve tünel inşaatları, su proje inşaatları, kara yolları ve otoyolların inşaatı, yıkım, çatı işleri gibi  sektörlerde faaliyet gösteren kurumlarda KOSKEB desteği almaktadır.

MOTORLU KARA TAŞITLARI, MOTOSİKLET ONARIMI, TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞI

Motorlu kara taşıtlarının ticareti ve onarımı, motorlu kara taşıtlarının yedek parça ticareti, motosiklet taşıtlarının ticareti ve onarımı, motosiklet taşıtlarının yedek parça ticareti, kereste ve inşaat malzemelerinin satışı, hava ve deniz taşıtlarının satışını yapan aracılar, tarımsal ve hayvansal toptan ticareti, canlı hayvan ticareti yapanlar, şeker, çikolata toptan ticaret yapanlar, elektrik ve elektronik toptan ticaretini yapanlar, mobilya ve mobilya ürünlerini toptan ticaretini yapanlar da KOSKEB hibe ve faizsiz kredi desteği alabilmektedir.

ULAŞTIRMA VE DEPOLAMA

Boru hattı taşımacılığı, demiryolu yük taşımacılığı, ev ve iş yerlerine verilen taşıma hizmeti, hava ve deniz taşımacılığı, kargo yükleme ve boşaltma, kurye hizmetleri sektörü de KOSKEB kredilerinden faydalanabilmektedir.

KONAKLAMA VE YİYECEK İÇECEK HİZMETİ

Otel ve benzeri konaklama yerleri, kamp alanları, karavan tatil hizmeti, yiyecek ve içecek hizmeti, dışarıya yemek hizmeti veren iş sektörleridir.

BİLGİ VE İLETİŞİM

Kitap, dergi ve benzeri yayınların basılması, yazılım ve bilgisayar oyunları yayımlanması, radyo ve televizyon yayıncılığı, veri işleme ve web portalı sektörleri de KOSKEB kredileri alabilmektedir.

KÜLTÜR, SANAT VE SPOR

Müze faaliyetleri, turistlik işletmeler, botanik ve hayvanat bahçeleri, kütüphane ve arşiv faaliyetlerinde ki sektörlerde kredi desteği almaktadır.

 

KOSKEB’in faizsiz ve hibe kredisi verdiği sektörlerin tam listesini buradan indirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan KOSKEB İş Planı Hazırlama başlıklı finans makalemizde iş planı nasıl doldurulur, koskeb iş planı aşamaları ve koskeb iş planı örnekleri hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*