KOSKEB İş Planı Hazırlama

KOSKEB, iş kurmak isteyen ancak iş yeri açmak için sermayesi olmayan girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği veren bir devlet kuruluşudur. Girişimcilerin KOSKEB hibe ve faizsiz kredilerinden faydalanabilmesi için yapacakları işi tanıtan iş planı hazırlamaları gerekir. İş planının KOSKEB tarafından onaylanmasıyla hibe ve faizsiz kredilerden faydalanabilecektir. KOSKEB İş planı Hazırlama yazımızda hazırlanacak iş planının nasıl hazırlanması gerektiği ve KOSKEB tarafından onay verilmiş iş planları hakkında bilgi vereceğiz.

İş Planı KOSKEB Kriterlerine Uygun Olmalıdır

KOSKEB hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanabilmek için 3 gün sürecek girişimcilik seminerine katılmanız gerecektir. Seminer sonrası tüm girişimcilere sertifika verilmektedir. Bundan sonra ki aşama ise hazırlanmış iş planının teslim edilmesi gerecektir. Açık konuşalım sertifika almak falan formalite işlerdir. Asıl mesele iş planıdır. İş planı, KOSKEB’in kriterlerine uygunsa, KOSKEB’in kredi onayı verdiği iş sektörleriyle alakalıysa kredi desteği alırsınız. O yüzdendir ki iş planı hazırlanmasına çok dikkat edilmelidir. Gerekirse iş planı hazırlayan profesyonel firmalardan yardım alabilir veya KOSKEB’in onay verdiği iş planlarını inceleyebilirsiniz.

İş Planı Aşamaları

Gelelim KOSKEB iş planı hazır hazırlanır? İş planında doldurulması gereken 6 kısım vardır.

Girişimci Bilgileri

İlk kısımda iş yerinin ismi, ticari unvanı, ikametgah adresi, proje hedefleri, üretim alanları, aylık ve yıllık ciro bilgilerinin doldurulması gerekir.

İş Planı Hazırlama

İkinci kısımda ise işletmenin hukuki süreci, işletmenin vizyonu, hangi amaçla kurulduğu, hedefleri, işlemenin kısa vadeli beklentileri ve hedefleri, sektörle ilgili gelişmelerin hangi yollardan takip edileceği bilgileri doldurulur.

Yönetim Planını Hazırlama

Üçüncü kısımda ise sektörün pazarda ki yeri, payı, rakip analizi, yapacağı satış tahminleri, sektörde karşısına çıkacak fırsat ve tehditlere karşı alınacak önlemler, fiyatların nasıl belirleneceği ve neye göre fiyat artışlarının yapılacağı, müşterilerle nasıl irtibat kurulacağı bilgileri doldurulacaktır.

Üretim Planını Hazırlama

4.kısımda ise üretimin nasıl planlanacağı, nasıl hayata geçirileceği iş akış şeması ve üretim için gerekli ek yerlerin nasıl tahsis edileceği bilgileri doldurulacaktır.

Personel Tahsisi Planını Hazırlama

5.kısımda ise üretimin yapılabilmesi için gerekli personel sayısı, personel eğitimi, personellerin nasıl istihdam edileceği, organizasyon şeması ve görev dağılımlarını nasıl belirleneceği bilgileri doldurulacaktır.

Finansal Plan Hazırlama

6. ve son kısımda ise üretim için yapılacak harcamalar ile gelirin planlanması, kar akış tablosu hazırlanma bilgileri doldurulacaktır.

KOSKEB Tarafından Onaylanmış İş Plan Örnekleri

Son olarak buraya tıklayarak, KOSKEB tarafından kredi onayı verilmiş, değişik iş sektörlerine ait iş plan örneklerini indirip, inceleyebilirsiniz.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı finans makalemizde ev hanımları kredi çekebilirmi, KOSKEB kadın girişimci kredileri ve Mikro Kredi Nedir hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*