KOSKEB Kredilerinde Esnafa Banka Şoku

2017 yılının ilk KOSKEB kredi onayı çıktı ve 466 bin esnafa kredi verilmesi karar verildi. Buna göre KOSKEB ile protokol anlaşması yapan bankalara başvuru yapacak olan esnaflar kredilerini kullanabileceklerdi. Ancak bankalara kredi için başvuru yapan esnaflara bankalardan büyük şok. Kredibilite notu düşük olanlara bankalar, KOSKEB kredisi çıksa bile kredi vermiyor.

KOSKEB Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

KOSKEB, kredi başvuru yapan 466 bin esnafa 10 bin lira ile 20 bin lira arasında kredi onayı vermişti. KOSKEB ile protokol anlaşması yapan bankalar Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası’na başvuru yapacak olan esnaflar, onaylanan kredi tutarı için bu bankalara başvuru yapacaklardı. Ancak bankalar, kredibilite notu, geçmiş ödenmeyen borçlar, vergi borçları, SGK borçları, gelir belgesinin yetersizliği, kredi kullanacak esnaflardan talep edilen ipoteği karşılayamaması gibi nedenlerden dolayı kredi kullandırtmıyorlar.

Bankalar, kredi başvuru yapan esnaflara yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan dolayı kredi vermezken hükumet cephesinden yapılan açıklamada” Kredileri bankalar veriyor. Hükumet ise faizlerini ödüyor” diye kendini savunmaya başladı.

Esnaf Yaşananlardan Şikayetçi

İki arada bir derede kalan esnaf ise büyük umutlar bağladığı KOSKEB kredilerinde büyük şok yaşayınca bazı sorular sormaya başladı. ” Madem ki vergi ve SGK borcumuz var, KOSKEB niçin kredi onayı veriyor?”, ”Torba yasasında sicil affı çıkmasına rağmen bankalar sicil notunu bahane ederek kredi vermiyor. Madem bankalar sicil affını uygulamayacak niye sicil affı çıkartıyor?”

Sanayi Bakanı  Faruk Özlü ise ” KOSKEB kredilerini kullanamayan esnafların KOSKEB müdürlüklerine başvurmalarını’ ve sorunun en kısa sürede çözüleceğini’ belirtti.

KOSKEB Kredilerinde Bankaların İstedikleri Evraklar Nelerdir?

KOSKEB kredilerinde bankalar esnaflardan istemiş olduğu belgeler ise; ticaret sicil gazetesi, SGK ve vergi borçlarının olmadığına dair kurumlardan belge, son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu, işletmeye ait vergi levhası, işletme sahibinin kimlik belgeleri, imza sirküleridir. Heme belirtelim ki KOSKEB kredileri onaylanmış esnafın kesin kredi alacak diye bir şart yoktur. Tamamen bankanın onayına kalmıştır. Yine bankalar, kredilere karşılık esnaflardan ipotek de istediklerini belirtelim.

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*