KOSKEB Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur?

İş kurmak isteyenlere veya işletmesini genişletmek isteyen ancak finansal yetersizlikten dolayı iş hayatına atılamayanlara hibe ve faizsiz kredi desteği veren KOSKEB, binlerce kişiyi iş sahibi yapmıştır. Bir devlet kuruluşu olan KOSKEB desteklerinden faydalanılabilmek için KOSKEB veritabanına üye olmak, açılacak eğitim kurslarına katılmak ve iş planı teslim edilmek zorundadır. Verilecek iş planının uygunluğu sonrası girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir. Peki KOSKEB veritabanına nasıl kayıt olunur?

KOSKEB veritabanına kayıt olabilmek ve zaman aşımına uğramamak için 15 dakika içinde bilgilerin girilmesi gerekir. Bu yazımızda veritabanına üye olmak için gerekli tüm başlıkların nasıl dolduracağınızı aşama aşama sizlerle paylaşacağız.

 1. İlk önce kosgeb.gov.tr adresine giriş yaparak KOBİ GİRİŞ bölümünü tıklayınız.
 2. Açılacak ekranda ki KOSGEB’e İLK KAYIT linkini tıklayınız.
 3. İşletme Adı: İşletmenizde kullanacağınız işletme adını, unvanını büyük harflerle yazınız. ( ŞEN BERBER, BİZİM MANAV, KREDİFX DANIŞMANLIK TİC. LTD.ŞTİ.)
 4. İşletmenin Statüsü: İşletmenin şahıs, Anonim, Limited, Kollektif gibi statüsü belirlenecektir. 
 5. Vergi Dairesi: Vergi dairenizin bağlı bulunduğu ili seçeceksiniz.
 6. Bağlı Olduğunuz Vergi Dairesi: Bağlı olduğunuz vergi dairesinin ismini belirleyeceksiniz (Fatih Vergi Dairesi, Beypazarı Vergi Dairesi gibi)
 7. Vergi Numarası: 11 numaralı vergi numaranızı giriniz. Eğer ki şahıs işletmesiyseniz T.C kimlik numarası girilecektir.
 8. Yetkili Kişinin Adı Soyadı: İşletmenin yetkili kişisinin ismini yazacaksınız. Eğer ki işletme tüzel kişiliğe sahipse imza yetkisi olan kişinin adı yazılacaktır.
 9. SGK İş yeri Sicil No: 21 numaralı SGK iş yeri sicil numarası girilecek.
 10. Kuruluş Yılı: İşletmenizin kaç yıldır faaliyette olduğu belirtilecek.
 11. İşletmenin Bulunduğu Yer: Serbest bölge, organize sanayi, endrüstri bölgesi gibi işletmenizin faaliyette bulunduğu yerin özelliğini belirttin. 
 12. Esnaf/Ticaret Sicil No: İşletmenizin veya esnaf sicil numarası girilecek.
 13. Bağlı Bulunduğunuz Meslek Kuruluşu: Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Kefaret Odası gibi işletmenizin bağlı olduğu kuruluşu belirtiniz.
 14. Faaliyet Konusu: Bu bölümde yer alan faaliyet kodu bölümünü tıklayarak karşınıza çıkacak iş kollarından hangi işi yapıyorsanız o işin karşısında  ki kodu buraya yazacaksınız. 
 15. Nace Seçimi: Ekranda karşınıza çıkacak iş kollarından hangisini yapıyorsanız onu yazıyorsunuz. Konaklama ve Yiyicek Hizmeti, Madencilik ve Taş Ocağı İşletmeciliği gibi
 16. Nace İkili Kodu: Bir alt kriter olan iş yeri faaliyetini seçeceksiniz. 
 17. Nace Kodları: Bir alt kriter iş yeri faaliyeti seçmişseniz o iş kolunun kodunu giriniz. 
 18. İşletme İletişim Bilgileri: İşletmenizin adresi, posta kutusu, iş telefonu, işletme sahiplerinin cep telefonları, e-mail adresi gibi bilgiler girilecektir.
 19. Onay: 18.maddeye kadar girmiş olduğunuz bilgilerin onaylanma aşamasıdır. İşletme hakkında ki bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim tıkını doldurmanız gerecektir. 
 20. Sistem Kodu: Bilgilerin ve sisteme güvenliğini doğrulmak için ekranda göreceğiniz karışık harflari bire bir ekrana yazacaksınız. 
 21. Kaydet:Tüm bilgileri kayıt ediyorsunuz. Kayıt tuşuna basarak işlem tamamlanmış oluyor. 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan KOSKEB İş Planı Hazırlama başlıklı finans makalemizde iş planı nasıl doldurulur, koskeb iş planı aşamaları ve koskeb iş planı örnekleri hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*