Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma Yolları

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumunun açıklamasına göre; kredi kartları internet alışverişlerine kapatılacaktır. Bu açıklamaya bakılarak ilk kez kredi kartı kullanan ya da kredi kartını hala kullanan kişilerin bir çoğunluğu internetten alışverişi tercih etmiyor ve yapmıyorlar. Bütün bu açıklama ve çalışmalara bakılarak hala bütün kullanıcıların kartları internetten alışverişe açık durumdadır. Bu durumda da çeşitli güvelik sorunları karşımıza çıkmaktadır. Bu güvenlik sorunlarını açacak olursak, kartınızı bir yerde düşürdünüz, kaybettiniz ya da çalındı. Bu kart ile internet üzerinden her türlü alışverişi gerçekleştirebilmek için şifrenize ihtiyaçları yoktur. Kartın üzerinde bulunan bilgiler internet alışverişi için birçok internet sitesinde yeterlidir. Bu durumlardan kurtulmak için en azından kullandığınız kartın, hangi bankaya aitse internet bankacılığına girerek ayarlar kısmından internet alışverişlerini kapatabilir ya da kısıtlandırabilirsiniz. Kısıtlandırma olarak bahsettiğimiz durum aslında bir kota uygulamasıdır. Aylık olarak mesela maksimum 5.000 TL internet alışverişine izin verin. Bu durumda internet alışverişi kart limitinizi kendiniz ayarlamış olursunuz. Bu işlemleri ilgili bankayı arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartları 17 Ağustos 2017 Tarihinde Kapatılacak

Yapılan açıklamayla birlikte kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılacağını ve internet alışverişi yapmak isteyen vatandaşların tekrar bankaya başvurarak bu kartları alacağını zaten biliyorduk. Bu kartların kapatılma tarihi olarak 17 Ağustos 2017 tarihi belirlendi. Bu tarihe kadar internet alışverişlerinize devam edebilirsiniz. Bu tarihin sonrasında ise internet alışverişleri için bankalara başvuru yapmayan kişilerin kartları engellenecektir. Bu uygulamanın gelmesiyle yaklaşık olarak 180 milyon kadar kredi kartı kapatılması beklenmektedir. İnternet alışverişleri için talimatınızın olsa dahi bu talimatınız iptal edilecek ve yeniden talimat vermeniz gerekecektir.

Kredi Kartınız Güvende Midir?

Çoğu kredi kartı kullanan kişilerin birden fazla banka hesabı ve kredi kartı vardır. Bu kartlar açıldığı andan itibaren internet alışverişine müsait durumundadır. Ne kadar 3D Secure sistemiyle birlikte doğrulama kodu gönderilse de BTK’nın bu konuda ki kararı bütün kartların bu internet alışverişi durumunun ve kartının kapatılmasıdır.

Bazı bankalar müşterilerini bu konuda bilinçlendirerek sanal ortamda kullanabilecekleri Sanal Kartlardan vermeyi planlıyorlar. Bu kartlarla birlikte internet alışverişleri yapacak olan müşterilerine Sanal Kart imkanını da sağlamışlardır.

Yeniden Kullanıma Açtırmak İçin İşlem Gerekmeyen Kartların Bankaları

Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Akbank, Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası bankalarına ait olan bazı kartlarda kartınız kapatılmaz. Bu kartlar internetten alışveriş yapabilecek donanımda ve o düşünceyle açılmış olan kartlardır.

Kredi Kartını İnternete Açtırma Yöntemi

Yeni uygulamayla birlikte internet sitelerinde ki alışverişlerin güven açısından sıkıntıları yüzünden kullanıma kapatılacak olan kartların tekrar açılabilmesi için bankalara tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruyla birlikte internet ortamında bu kartı kullanabilmek için onay vermeleri lazımdır. Aksi halde internet alışverişlerinde hala bu kartı kullanmaları mümkün olmayacaktır. Bu işlemlerin tamamı için izleyeceğiniz yollar bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Şöyle ki bazı bankalar internet üzerinden bu başvuruları alır ve kartınızı ev adresinize iletirler. Bazı bankalar arama ve SMS yolu ile de bu işlemleri gerçekleştirebilir. Bazı bankalar da direk şubelerine sizi çağırarak bu işlemleri tamamlamanızı isterler. Bu işlemler aynı zamanda ATM cihazlarından da yapılabilmektedir. Bu yollar ile internet alışverişinize kartını açabilir ve internetten alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

BBDK bu konuda net açıklama yapmıştır. Bu konuda hassas bir tavır sergileyen BBDK, güvensiz durumları ortadan kaldırmayı ve olası konularda banka müşterilerinin çaresiz olarak kendilerine ait olmayan borçları ödemesini engellemeyi hedeflemiştir.

İnternette Kredi Kartı Kullananlara Tavsiyeler

  • İlk olarak söylemeliyiz ki en önemli detaylardan biri çoğumuzun pekte yapmadığı bir olaydır. Her ay düzenli şekilde hesap ekstrenizi kontrol edin ve size ait olmayan ücretler olup olmadığını iyice gözden geçirin. Eğer ki kartınız internet kullanımına açıksa böyle sıkıntılarla karşı karşıya kalmanız daha olasıdır. Bu duruma dikkat ederek erken teşhis yolu ile büyük bir sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.
  • İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde bir kota belirleyin. Sanal harcama limiti diye adlandırılan bu kotayı ihtiyacınız olabilecek miktarlara göre ayarlayın.
  • SSL sertifikasının olmasına aldanarak ne olduğu belirsiz bir web sitesine kredi kartı bilgilerinizi vererek alışveriş yapmayın. Bu ödemeleri genel olarak kapıda ödeme seçeneği olan web sitelerinde yapın.
  • 3D Secure sistemini mutlaka kullanmalısınız. Ödeme yaparken mutlaka bu seçeneği işaretleyerek ödeme yapın.
  • Kart şifrenizi ve CCV güvenlik numaranızı hiç kimse ile paylaşmayın.
  • Alışveriş yaparken sizden kart şifrenizi talep eden ve ayrıntılı kart bilgilerinizi isteyen sitelere kesinlikle bilgilerinizi vermeyiniz.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*