Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

İlk olarak bankalarla arasında iyi ilişkiler olanlar bu kredi notlarının ne demek olduğunu bilirler. Kısacası kredi notu, kişinin bankalarla arasında ki finansman düzenidir. Eğer ki kişi bankaya olan borcunu düzenli ve zamanında ödemiş veya ödemeye devam ediyorsa o kişinin kredi notu yüksektir. Bankalar kredi verirken ilk olarak kişinin bu notlarına önem verirler. Eğer ki kişi geçmişte borçlarını ödemediyse ya da ödemelerini çok aralıklı geç yapmışsa kredi notu düşük olacaktır. Kredi notunun düşük olması durumunda da bankalar bu kişilere kredi imkanları vermezler. Bunun sebebi bankalar kendilerini güvence altında tutmak ve verdikleri borç paranın geri dönüşünün olmasını istemektedirler. Kredi notu düşük olan vatandaşların krediye başvurduklarında ya kefil ya da ipotek ettirilecek bir gayrimenkul talep edilir. Bunun dışında kefilsiz, şartsız kredi vermezler.

KKB Findeks Risk Raporu öğrenme servisini hepimiz duymuşuzdur. Bir gayrimenkul sahibi olmak için veya herhangi bir ihtiyacı giderebilmek için bankalara finansman başvurusu yapan vatandaşlar ilk olarak ücretsiz kredi notlarını sorgulamak isterler. Genel olarak piyasada bulunan kredi notu öğrenme araçları ücretli şekilde çalışır. Belirledikleri ücretlerin karşılarında size kredi notlarınızı bildirirler. Bu ücretleri hem SMS aracılığı ile hem kartlar ile alınmaktadır. Findeks not öğrenme servisiyle birlikte kredi notu sorgulatmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Yasası

2017 yılıyla birlikte bütün esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza Kredi Sicil Affı Yasası Resmî gazetede paylaşılarak bildirilmiştir. Bu yasayla birlikte borçlarınızı bitirip kredinizde bulunan kötü sicilinizden kurtulabilir ve bütün bankalardan (kamu ve özel bankalar) kredi kullanabilirsiniz. Bu değişiklikle birlikte bankalar bütün vatandaşlara kredi verebilmektedir. Çoğunluk olarak bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi vermezler. Buna rağmen bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilerin bazı şartları yerine getirmesi halinde kredi kullanmalarına imkân verirler. Tabi ki bu bankaları derin araştırma sonucu öğrenebilirsiniz. Bankalarla birebir görüşmeniz daha yararlı ve ikna edici olacaktır. Kredi alabilmek için ilk olarak kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz, ancak bu mümkün değilse bu bankaları araştırarak istedikleri şartları yerine getirmenizde yeterli olacaktır.

Findeks İle Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Ülkemizde ki başta gelen bankaların ortaklığıyla kurulan KBB tarafından uygulamaya geçilen Findeks, kişilere yeni bir finans hizmeti ve imkânı sunmakta olan bir uygulamadır. Findeks, kişilerin bankalardan kullanmak istediği ve bütün kredi gibi ihtiyaçlarını gidermek için bankaya başvurduklarında karşısına çıkan geçmiş bilgilerini oluşturmaktadır. Bu sistemle birlikte bütün bankalar, kredi çekmek isteyen kişinin geçmişte ki finansman işlemlerini görmektedir. Bankalardan para çekecek olan kişinin bu notları yüksek ise kredi imkanlarından fazlasıyla faydalanabilmektedir. Kredi notunun yükse olması için geçmişteki bankalarla aranızdaki finansman ilişkileriyle ölçülür. Bankalara olan borçlarınızı ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli şekilde ödediyseniz kredi notunuz yükselir, bu durumda da rahatça kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Düşük faiz oranlarıyla sizlere kredi imkanları sunacak olan bankalar kredi notunuzdan etkilendiği için bu fırsatları sunacaklardır.

Kredi Notu Kaç Olmalı

  • Kredi notları genel olarak 1 ile 1900 arasında hesaplanmaktadır. Bu puanınız ne kadar yükseklerde olursa o kadar iyi olur. Bu puanların sonucunda kredi taleplerinize onay ya da ret cevapları alırsınız.
  • Kredi notu, bankalar ile arasında ilişkisi bulunan bütün kişilerin bankalarla arasında ki ödemeleri, gecikmeleri ya da düzenli yaptığı ödemelere göre şekillenmekte olan bir karnedir. Bankalarla aranızda iyi bir ilişki bulunuyor ve yüksek miktarlarda geri ödemeleri yapabilmişseniz kredi notunuz genelde çok yükseklere çıkmaktadır. Bu notlara yükseldiyseniz her banka sizlere kredi vermek için seferber olacaktır. Bunun dışında yüksek miktarlar olmasa bile düzenli ödemelerini gerçekleştiren bütün kişiler kredi kullanırken sıkıntı yaşamayacaklardır. Ancak kredi alırken sorun yaşayacak kişiler bankalara olan borçlarını ödeyemeyen veya ödemelerini çok geciktirerek yapan kişiler olacaktır.
  • Otomatik ödemeyle birlikte bankalara ödeme yapana vatandaşların ödeme gecikmeleri genel olarak olmaz. Bunun sebebiyse aylık olarak maaşları yatar ve maaşlarının içinden o aylık borç taksiti direk olarak alınır. Bu durumda borcunuzu zamanında ödemiş olur ve kredi notunuzu da yükseltmiş olursunuz. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bu bilgileri bünyesinde bulundurmaktadır. Bu bilgilere bütün bankalar ulaşabilmektedir. KKB ile birlikte kredi notu bilginize ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma Yolları başlıklı finans makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*