Kredi Notları ve Anlamları

Kredi notunun finans kuruluşları tarafından ne kadar çok dikkate alındığı ve kredi notunun değerine göre finansal işlemlere onay verdiğini hepimiz duymuşuzdur. Bilindiği gibi kredi notu, finans kuruluşlarından kullanılan tüm ürün ve hizmetlerin zamanında ödenmemesi veya hiç ödenmemesi, kredi kart gecikmeleri, ödenmemesi ek hesap gecikmeleri, ödenmemesi, borçlu senet sahibinin protesto edilmesi, çeklerin karşılıksız çıkması gibi aklınıza gelen tüm bankacılık hizmetlerinde yaşanan aksaklıklar kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Anlatılanların tersi olan düzenli ve zamanında ödemelerde kredi notunun yükselmesine neden olacaktır. Kredi notları belirlenirken belli aralıklar arasında kredi not aralıklar ve renkleri belirlenir. Kredi Notları ve Anlamları yazımızda kredi not değerleri ve renklerin neyi ifade ettiği hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi notlarını bir öğrencinin okulda almış olduğu notlar gibi düşünün. Nasıl ki derslerini düzenli çalışan bir öğrencinin notları nasıl yüksekse finansal sorumluluklarını düzenli gerçekleştirenlerin de kredi notları yüksek olacaktır. Zamanında ve tam ödenen kredi, kredi kartları, ek hesap borçları, karşılığı olan çekler, teminat mektuplarının gereksinimlerini zamanında gerçekleştirenlerin kredi notları hep yüksek olacaktır.

Kredi Notlarının Anlamı ve Renkleri

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notlarını belirlerken çok riskli, az riskli, riskli, iyi ve çok iyi şeklinde puan aralıkları belirler ve her puan aralıklarına bir renk verir. Gelin kredi notlarının anlamlarına ve renklerine göz atalım.

  • Kırmızı Renk: Kredi Notu derecesi 0 ile 799 arasında olanların sahip olduğu kredi notlarıdır. Kırmızı renge sahip olan bu kredi notlarına sahip olanlar, bankalar tarafından Çok Riskli müşteri olarak görülür ve bankaların hiç bir ürün ve hizmetinden yararlanamazlar. Bu kredi not aralığına sahip olanlar sürekli gecikmeli ödemeler, tam ödeme yapmamış veya hiç yapmamış, bankalar tarafından yasal takibe uğramış ve ismi Merkez Bankasının Kara Listesine girmiş kişilerdir.
  • Turuncu Renk: Kredi notu derecesi 800 ile 1299 arasında olanların sahip olduğu kredi notlarıdır. Turuncu renge sahip olan bu kredi notlarına sahip olanlar, kırımız renk kadar olmasa da banka borç ödemelerinde sorunlar yaşamış tüketicilerdir. Bankalar tarafından Riskli olarak değerlendirir. Bu renge sahip olanlarda bankaların ürün ve hizmetlerini kullanma da sorun yaşayabilirler. Bankalar, bu renge sahip kredi notuna sahip olanlardan kefil talep edebilirler.
  • Sarı Renk: Kredi notu derecesi 1300 ile 1499 arasında olanların sahip olduğu kredi notlarıdır. Sarı renge sahip olan bu kredi notlarına sahip olanlar bankalar tarafından Az Riskli olarak değerlendirilir. Banka ürün ve hizmetlerden yararlanabilmek için kredi notunun en az bu seviye ve renge sahip olması gerekir. Yüksek limitli kredilerde bankalar, sarı renk kredi notuna sahip müşterilerden kefil isteyebilirler.
  • Açık Yeşil Renk: Kredi notu derecesi 1500 ile 1699 arasında olanların sahip olduğu kredi notlarıdır. Açık yeşil renge sahip olan bu kredi notlarına sahip olanlar bankalar tarafından İyi müşteri olarak kabul edilir. Açık yeşil renkli kredi notuna sahip olanlar bankaların ürün ve hizmetlerini sorun yaşamadan kullanabilirler.
  • Koyu Yeşil Renk: Kredi notu derecesi 1700 ve üstü olanların sahip olduğu kredi notlarıdır. Koyu yeşil renge sahip olan bu kredi notlarına sahip olanlar bankalar tarafından Çok İyi müşteri olarak kabul edilir. Bankalar için adeta VIP müşteri desek yalan olmazlar. Banka ürün ve hizmetlerini kullanırken hiç bir sorun yaşamazken bankaların internet kredi başvuruları hemen kabul edilecek müşteri tipidir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Banka Kredi Notu Neden Düşer? başlıklı finans makalemizde kredi notu niçin düşer ve kredi notunun düşmesine neden olan bankacılık işlemleri hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*