Kredi FX

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi notu yazılarımızda hep belirttiğimiz gibi bankalardan kredi çekebilmenin temel şartlarından biri kredi notudur. Eğer ki kredi notunuz düşük, riskli bölgedeyse bankaların kredi kullandırma oranları çok düşüktür. Ancak bankaya verilecek ipotek, kefil gibi garantörler ile kredi çekilebilir. Birde kredi notu 0 olan kişiler vardır ki o kişilerin de kredi kullanmaları zordur. Kredi notum 0 nasıl kredi çekebilirim? Yazımızda kredi notu 0 olan kişilerin nasıl kredi çekebilecekleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Notu Niçin Sıfır Olur?

Öncelikle kredi notunun 0 olabilmesinin iki sebebi vardır. Gelin önce o sebepleri inceleyelim. Kredi notu 0 olan kişi grupları daha önce hiç bir bankayla çalışmamış olan kişilerdir. Bu kişiler, daha önce bankalara hesap açtırmamış, kredi kartı kullanmamış kısaca bankanın kapısının önünden geçmemiş kişilerdir. Bankalar, bu tip kişilerin kredi başvurularında kredi notlarının oluşmadığı görünce o kişilerin ödeme performansları hakkında bir bilgi sahibi olmayacaktır. Bankalar, finansal performansı bilemediği kişilere temkinli davranacak kredi kullandırmaya yanaşmayacaklardır. Daha önce bankanın hiç bir ürün ve hizmetini kullanmadığı için kredi notu 0 olan kişilerin kredi kullanabilmesi için bankalara kullanılacak krediyi geri ödeme garantisi sunması gerekir. Bu da varsa üzerinde kayıtlı taşınır ve taşınmaz malların ipotek edilmesi veya kefil sunulmasıyla olabilir.

Kredi Notu Oluşturmak İçin 14Ne Yapılmadır?

Yine banka ürün ve hizmetlerini daha önce hiç kullanmamış kişiler, kredi notunun oluşması için bankalardan kredi kartı talep edebilir. Kredi karlarını düzenli ödeyerek kredi notunu oluşmasını sağlayabilirler. Yine bankaya açtıracakları vadesiz hesaplar ile paralarını bu hesaba yatırıp, banka kartıyla alışveriş yaparak yine kredi notunun oluşmasını sağlayabilirler.

Borçlarını Ödememiş ve Yasal Takip Başlatılmış Kişilere Kredi Kullandırılmaz

Kredi notunun 0 olmasının diğer bir nedeni de bize göre en tehlikeli olanıdır ki banka borçlarını ödememekten dolayı yasal takip başlatılmış kara listeye adı geçmiş kısaca kırmızı kalem yemiş kişilerdir. Bu kişiler, finansal sabıkalı olduğu için zaten yasal olarak 5 yıl boyunca bankaların hiç bir ürün ve hizmetlerini kullanamazlar. Bankalar, bu kişilerin ürün ve hizmet taleplerinde yapacakları kredi tahkikatında kredi notunun sıfır olduğunu ve notun 0 olmasının nedenin borçları ödememekten kaynaklandığı öğrendiğinde müşterisini kibarca ret edecektir.

Bankalara Garantör Sunulduğu Müddetçe Kredi Kullanılabilir

Bankaları ikna edebilecek bir gerçekte anlaşalım. Bankalar, ürün ve hizmetlerini kullandırırken mutlaka geri ödemenin yapılması için kendilerini garanti altına alırlar. Baktılar ki kredi notu riskli kefil, ipotek isterler. Kısacası bankadan kredi notunuz kaç olursa ve hangi şartlardan oluşmuşsa oluşsun bankanın vereceği hizmet ve ürünlerin geri ödenmesi için gerekli garantörü sağladıktan sonra onay vermesi içten bile değildir.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ